Barbara Dallosová Správy

Zdieľané elektrokolobežky už aj v Žiline: Ako to celé funguje?

Zdieľané bicykle sa u Žilinčanom tešia veľkej obľube, teraz k nim pribudla ďalšia alternatíva moderného cestovania - elektrické kolobežky.

Ilustračný obrázok k článku Zdieľané elektrokolobežky už aj v Žiline: Ako to celé funguje?
5
Galéria
Zdroj: Mesto Žilina

Ďalšiu možnosť efektívnej, bezpečnej a ekologickej prepravy ponúka od štvrtka 23. júla mesto Žilina. Popri obľúbených zdieľaných bicykloch majú Žilinčania a návštevníci možnosť využívať na svoju prepravu po uliciach už aj zdieľané elektrické kolobežky. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

146 kolobežiek

Ako vysvetľuje Miškovčík, prepravná platforma Bolt v spolupráci so žilinskou samosprávou umiestnila na frekventovaných miestach v rámci celého mesta celkom 146 kolobežiek.

„Som veľkým fanúšikom ekologickej, zelenej mobility v našich mestách, lebo si myslím, že je to cesta, ako udržateľne chrániť životné prostredie a nevytvárať zbytočnú ekologickú záťaž. Teší ma preto, že sme so známou prepravnou spoločnosťou Bolt našli spoločnú reč a výsledkom je spolupráca pri zabezpečovaní dopravy elektrickými kolobežkami v Žiline. Všetkým užívateľom prajem čo najviac príjemných zážitkov,“ povedal primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Elektrické kolobežky sú v Žiline rozmiestnené v blízkosti mestského centra, autobusovej a vlakovej stanici, pri Žilinskej univerzite a na ďalších frekventovaných miestach. Kolobežky budú pri každom dobíjaní dezinfikované a spoločnosť i mesto naďalej vyzývajú k dodržiavaniu hygienických a bezpečnostných odporúčaní.

Pozor na rýchlosť

Mesto k štandardným pravidlám služby v Žiline presadilo špeciálne bezpečnostné opatrenia týkajúce sa bezpečnosti účastníkov premávky, najmä chodcov, kvality a poriadku verejného priestoru.

„Z týchto dôvodov je celoplošné obmedzenie rýchlosti na území mesta na max. 20 km/h. V pešej zóne (Národná ulica, Námestie A. Hlinku, Mariánske námestie, Sad SNP, ulica A. Bernoláka a okolité uličky) a na Bulvári je z dôvodu bezpečnosti obmedzená rýchlosť na max. 10 km/h. Odstavovanie kolobežiek je možné výhradne na virtuálnych staniciach, ktoré sú vyznačené v aplikácii aj v mape. Rozmi­estnenie stanovíšť je pritom navrhnuté tak, aby mal užívateľ dostatok možností požičať a vrátiť kolobežku,“ vysvetľuje v mene mesta Miškovčík.

Ako na to

Užívatelia, ktorí chcú jazdiť na kolobežkách v Žiline, a už majú stiahnutú aplikáciu Bolt na prepravu osôb, uvidia po aktualizácii vo svojej aplikácii ikonku kolobežky. Kliknutím na ňu sa dostanú do rozhrania na zapožičanie kolobežiek. Ľudia, ktorí aplikáciu Bolt ešte nemajú, si ju môžu stiahnuť z Google Play alebo App Store. Kolobežka sa odomkne naskenovaním QR kódu, ktorý sa na nej nachádza.

Pri prvom použití aplikácie sa zobrazia pokyny pre užívateľa, ako bezpečne jazdiť na kolobežke a kde ju zaparkovať. Pokyny sú užívateľom k dispozícii v aplikácii stále a je možné si ich v prípade potreby zobraziť znovu pred každou jazdou. Kolobežky majú zabudované zariadenie GPS, ktoré do aplikácie poskytuje údaje o mieste, kde je kolobežka umiestnená a pripravená k vypožičaniu. Po ukončení jazdy musí užívateľ odstaviť kolobežku v jednej z parkovacích staníc, ktoré sú viditeľné v aplikácii. Ideálne tak, aby ostatným ľuďom neprekážala, napríklad v blízkosti stojana na bicykle alebo rovnobežne s cestou. Pokiaľ užívateľ nechá kolobežku mimo vyznačenej oblasti, bude mu udelená pokuta.

Mapu rozmiestnenia výpožičných staníc elektrických kolobežiek a lokalít s regulovanou rýchlosťou v Žiline nájdete TU.

Ďalšie správy a zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM