Peter Klimant Samospráva

Zaujímavosť počas rokovaní žilinského parlamentu: Na zasadnutiach je v akcii tlmočníčka

Medzi poslancami mestského zastupiteľstva mesta Žilina sa nachádza i nedoslýchavá poslankyňa. Aj medzi verejnosťou, ktorá sa zasadnutí zúčastňuje je viacero nedoslýchavých ľudí. Na rokovania tak začala chodiť tlmočníčka.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavosť počas rokovaní žilinského parlamentu: Na zasadnutiach je v akcii tlmočníčka
Zdroj: TASR

Do posunkovej reči sú tlmočené rokovania žilinského mestského zastupiteľstva (MsZ) pre nedoslýchavú poslankyňu Janu Filipovú (nezaradená), aj pre ďalších nedoslýchavých občanov, ktorí sa na zasadnutiach zúčastňujú ako verejnosť.

„Kandidovať som sa rozhodla, pretože nás ako nepočujúcich, takisto nevidiacich a ostatných zdravotne postihnutých, nikto neakceptoval. Či to bola verejnosť, samospráva alebo podnikatelia. Nemala som obavy, ale bolo to pre mňa niečo nové. A keď ma zvolili, tak som bola veľmi prekvapená,“ povedala na margo kandidatúry do MsZ Filipová.

Do posunkovej reči prekladá rokovanie MsZ oficiálna tlmočníčka Jana Cádriková. „Od mladosti spolupracujem s nepočujúcimi, pretože mám aj rodinných príslušníkov sluchovo postihnutých. Snažím sa im takouto formou pomáhať. Teraz mám kamarátku, ktorá je sluchovo postihnutá, tak sa jej snažím tlmočiť. Je nedoslýchavá, ale v priamej komunikácii nemá problém. Horšie to je na takýchto zhromaždeniach, kde sa to ozýva, kde sa nemôže priamo pozerať človeku do tváre, na ústa a odzerať,“ uviedla Cádriková.

Zdôraznila, že vďaka tlmočeniu do posunkovej reči sa do diania v Žiline začínajú zapájať aj sluchovo hendikepovaní ľudia. „Zaujíma ich situácia Žiliny. A je super, že to majú takouto formou sprostredkované. Že sa konečne začínajú aj oni zapájať do diania v Žiline. Dlhú dobu boli separovaní, nechceli sa zapájať do takýchto akcií. Aj teraz je ešte veľa takých, čo sa boja vystúpiť, povedať svoj názor. Lebo veľa veciam nerozumeli, a tým pádom si mysleli, že nemajú ani právo k tomu hovoriť. Ale teraz zisťujú, že aj nepočujúci môžu niečo dokázať. A môžu ukázať niektoré veci, ktoré my, počujúci, možno aj prehliadneme,“ podotkla Cádriková.

Primátor Žiliny Igor Choma na margo tlmočenia do posunkovej reči informoval, že od ďalšieho zasadnutia bude dostávať tlmočníčka plat z mestského rozpočtu. „Pretože ona prekladá nielen pre poslankyňu, ktorá je sluchovo postihnutá, ale aj pre ľudí, ktorí sú takto postihnutí a zúčastňujú sa na rokovaní v rámci verejnosti. Myslím si, že je to naša povinnosť,“ dodal Choma.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie