Futbal

Z likvidácie do pohárovej Európy? Aktuálny káder MŠK Žilina, FOTO

Žilinčanov likvidácia klubu neobmedzuje v príprave na reštart súťaže. Čo zaznelo z kabíny šošonov?

Ilustračný obrázok k článku Z likvidácie do pohárovej Európy? Aktuálny káder MŠK Žilina, FOTO
7
Galéria
Zdroj: TASR

Futbalový klub MŠK Žilina sa pripravuje na reštart Fortuna ligy napriek tomu, že je od apríla v likvidácii. Majiteľ klubu Jozef Antošík sa pre tento krok rozhodol po tom, ako sa nedokázal dohodnúť s väčšinou hráčov na znížení platov. Pod Dubňom skončilo až 17 hráčov. Medzi nimi aj trio Miloš Volešák, Jakub Paur, Vladimír Majdan, no ako priznal športový manažér klubu Karol Belaník, všetci traja sa napokon s tímom dohodli na ďalšej spolupráci.

Likvidácia prebieha

V Žiline už hráči trénujú s obmeneným kádrom, likvidácia klubu však stále prebieha. „V súčasnej dobe prebieha trojmesačná zákonná lehota na prihlásenie pohľadávok jednotlivým veriteľom, ktorí sú voči MŠK. Až po tejto dobe môžeme celú vec uzavrieť a zanalyzovať opatrenia. Koncom júna sa rozhodneme ako ďalej. Jednotliví zamestnanci vyjadrili solidaritu ku klubu, akceptovali zníženie platov, niektorých sme museli prepustiť. Toto sú základné veci, ktoré sme v rámci likvidácie museli prijať. Sme v obmedzenom režime, všetky požiadavky hráčov a realizačného tímu musíme schvaľovať. Minimalizujeme výdavky,“ uviedol na utorkovom brífingu likvidátor spoločnosti MŠK Žilina Stanislav Otruba.

Klub môže po prípadnom reštarte Fortuna ligy pokračovať v najvyššej súťaži, hráči sa na to pripravovali. „My sme sa po nariadení zákazu organizovať športové a kultúrne podujatia pripravovali individuálne. Potom po uvoľnení opatrení sme uvažovali, ako hráčov zapojiť do skupinového tréningu. Pripravujeme sa na reštart súťaže, keďže prišiel signál, že by sa mohlo začať. My máme licenciu na tento ročník a spĺňame všetky kritériá, ktoré sú predmetom udelenia licencie. Akonáhle by prišlo v júni k reštartu súťaže sme jej platným účastníkom," povedal Belaník.

Zatiaľ bez legionárov

Žilina sa pripravuje s niekoľkými mladými hráčmi, zatiaľ nemá k dispozícii štvoricu legionárov Jakuba Kiwiora, Enisa Fazlagiča, Vanana Bichakhchjana a Bensona Ananga. Dvaja z nich by sa mohli k tímu pripojiť čoskoro, zvyšní dvaja to majú ťažšie.

„Intenzívne komunikujeme s Ústrednou ligovou komisiou (ÚLK) aj o návrate legionárov zo zahraničia. Každým dňom sú nové informácie ohľadom zrušenia štátnej karantény, ktorá sa má nahradiť domácou, inteligentnou. Je to však zložitejšie, niektorí, ako napríklad Bichakhchhjan či Anang, sa však nevedia dopraviť, pretože letiská v ich krajinách sú zatvorené. Verím, že Kiwior a Fazlagič sa dostanú do Žiliny autom čím skôr a budú sa môcť pripravovať spolu s tímom. Samozrejme, za dodržania všetkých bezpečnostných a hygienických nariadení. Tak ako absolvovali všetci hráči z aktuálneho kádra test na Covid-19, rovnako by ho po návrate podstúpili aj legionári. Nechceme nič podceniť, pretože pandémia sa na Slovensku zvláda doteraz veľmi dobre,“ dodal Belaník.

Verí v pohárovú Európu

Napriek tomu, že káder Žiliny by bol v prípade pokračovania súťaže obmenený, Belaník verí, že si klub vybojuje účasť v európskych klubových súťažiach. MŠK je v tabuľke na druhom mieste so ziskom 45 bodov. Na účasť v európskej súťaži potrebuje skončiť do tretieho miesta, štvrtá Trnava stráca na Žilinu 15 bodov.

Futbal Slovensko: viac aktuálnych správ z futbalu

„Nechceme nič zakríknuť. Aj spomínaný náskok by mladým hráčom mohol pomôcť, pretože náskok je pomerne slušný. Zažili sme však minulú sezónu, keď sme mali 10-bodový náskok. Súťaž vie byť nevyspytateľná. Získavať skúsenosti bez divákov so slušným náskokom – to sú argumenty, ktoré by teda mohli pomôcť k rýchlejšej adaptácii mladých hráčov. Postavenie v tabuľke nás oprávňuje k cieľu, ktorým je účasť v pohároch. Samozrejme, teraz už s iným kádrom. Inak sme to vnímali pred koronakrízou. Teraz sa veľa zmenilo.

Určite by sme však boli sklamaní a smutní, ak by sme si v lete nezahrali Európu. Ak sa bude dohrávať, hrať budú pochopiteľne iní hráči, ale je tam kostra, ktorá má skúsenosť. Od nich budeme čakať nosné výkony. Európa je teda pre nás prioritou.

Človek je v prognózach racionálnejší a opatrnejší. Body a postavenie, ktoré sme získali, by sme radi udržali a naplnili náš cieľ. Teraz je však ešte veľmi veľa nezodpovedaných otázok aj k ďalšiemu vývoju európskych pohárov. V tomto je kľúčová UEFA. Ak sa rozhodne o reštarte ligy, budeme pripravení po športovej stránke a aj kvalitou v kádri. V prvej šestke sú naozaj ťažké zápasy so silnými súpermi. Pri prípadnom reštarte ligy určite vidím viac pozitív ako negatív, ktoré by mohli chalanom pomôcť pri napredovaní,“ povedal.

Slovo trénera

Hlavný tréner Pavol Staňo si pochvaľuje prácu s mladými hráčmi, hoci si je vedomý, že kvalitu hráčov ktorí odišli, len tak ľahko nenahradia. „Ostali chlapci, ktorí chcú pracovať a sú plní života. Verím, že plnohodnotne nahradia hráčov, ktorí odišli. Ale tí samozrejme mali kvalitu. Chceme však robiť s ambicióznymi hráčmi, ktorí chcú na sebe pracovať. Chceme do nich dostať čo najviac futbalových vlastností. Tí, ktorí to nebudú spĺňať, pôjdu preč. Ale zatiaľ som tu takého hráča nevidel a z toho sa veľmi teším.“

Aktuálny káder MŠK Žilina

brankári: Miloš Volešák, Samuel Petráš, Ľubomír Belko, Marek Teplán
obrancovia: Adam Kopas, Ján Minárik, Vladimír Majdan, Branislav Sluka, Kristián Vallo, Matej Moško, Tomáš Nemčík, Samuel Suľa, Vladimír Barbora, Patrik Leitner, Dominik Javorček, Marián Tandara
stredopoliari: Ján Bernát, Jakub Paur, Miroslav Gono, Patrik Myslovič, Samuel Farský, René Holáň, Adrián Mojžiš, Filip Mráz
útočníci: Dawid Kurminowski, Patrik Iľko, Dávid Ďuriš, Adrián Kaprálik, Adam Goljan, Matúš Rusnák

Pozrite si aj zábery z tréningu.

OBRAZOM: Tréning MŠK Žilina
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie