Správy

Významené ocenenie pre inštitúciu v Žiline: Krajská knižnica je Knižnicou roka

Podľa riaditeľky má za sebou krajská knižnica mimoriadne neľahký rok. Aj napriek tomu si odnáša prestížne ocenenie.

Ilustračný obrázok k článku Významené ocenenie pre inštitúciu v Žiline: Krajská knižnica je Knižnicou roka
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Laureátom Ceny ministerky kultúry SR za rok 2020 sa stala v utorok (6. 7.) aj Krajská knižnica v Žiline, ktorú vyhlásili za Knižnicu roka. Ocenenia odovzdávala šéfka rezortu kultúry Natália Milanová (OĽANO).

Ťažký rok

Rok 2020 bol podľa riaditeľky knižnice Kataríny Šušoliakovej náročný pre všetky kultúrne inštitúcie. „Pre nás bol zložitejší o to viac, že sme päť mesiacov rekonštruovali prízemie knižnice, kde je hlavný vstup. Najjednoduchšie bolo knižnicu zatvoriť a napísať, že sa rekonštruuje. Ale to sme nechceli urobiť. Takže sme upravili suterén a vytvorili sme tam provizórne podmienky, aby sme mohli poskytovať služby aj počas rekonštrukcie,“ povedala Šušoliaková.

„Koronavírus nás paralyzoval a ostali sme z toho všetkého v šoku. Ale začali sme sa mobilizovať a uvedomili sme si, že nemôžeme stratiť kontakt s čitateľmi. Začali sme realizovať prvé online podujatia, možno ako jedna z prvých knižníc, aj vôbec kultúrnych inštitúcií na Slovensku,“ podotkla Šušoliaková.

Špeciálne vybavenie

Doplnila, že v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Slovensko-Česká republika si obstarali špeciálne hardvérové a softvérové vybavenie pre zrakovo a sluchovo znevýhodnených používateľov. „Teraz pripravujeme rôzne aktivity a chceme s nimi úzko spolupracovať,“ dodala riaditeľka Krajskej knižnice v Žiline.

Cena ministerky kultúry pre jednotlivcov i inštitúcie a kolektívy je prejavom ohodnotenia výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov, múzejných, galerijných, kultúrno-osvetových a audiovizuálnych aktivít za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý či celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach kultúry.

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM