Jozef Legéň Rôzne

Veľká akcia hygienikov v kraji: Pozrite si výsledky kontrol študentských internátov!

Opakované sťažnosti študentov na hygienu na internátoch vyústili do kontrol, ktoré v druhej polovici septembra vykonal Úrad verejného zdravotníctva. Prečítajte sa, aké nedostatky objavili kontrolóri na internátoch v našom kraji.

Ilustračný obrázok k článku Veľká akcia hygienikov v kraji: Pozrite si výsledky kontrol študentských internátov!
Zdroj: TASR

Kontroly, ktoré prebehli po celej krajine a aj našom kraji, boli zamerané na preverenie správneho vykurovania, vetrania priestorov, počet izieb v bunkách či ich vybavenie. Kontrolóri si posvietili aj napríklad na kapacitu a hygienu priestorov. Na celom Slovensku vykonali dokopy 239 kontrol v 238 ubytovacích zariadeniach. Celkovo uložili 230 opatrení a 12 sankcií.

Ako dopadol náš kraj?

V Žilinskom kraji prebehlo 36 kontrol v 36 ubytovacích zariadeniach. Dokopy uložili kontrolóri 83 opatrení, čo je najviac zo všetkých krajov Slovenska. Žiadnemu zariadeniu nebola udelená sankcia. Spomínané opatrenia boli uložené v 29 zariadeniach. Zvyšné 4 boli bez nedostatkov.

Prevádzky ubytovacích zariadení určených pre deti a mládež sú závislé od prideľovaných finančných príspevkov od zriaďovateľa. Prevádzkovatelia zariadení sa snažia v rámci svojich možností udržiavať prevádzkové priestory na požadovanej hygienickej úrovni tak, aby boli vytvorené vyhovujúce podmienky pre ubytovaných študentov. Opatrenia, uložené odbornými pracovníkmi oddelenia HDM už v predchádzajúcich obdobiach, sa realizujú postupne (rozložené do jednotlivých etáp) a sú vykonávané na základe pridelených finančných príspevkov od zriaďovateľa.

Vo väčšine zariadení sa jedná sa o výmenu okien, obnovu nábytku a podláh, rekonštrukciu spŕch. Problematika nedostatočného vybavenia izieb príslušným nábytkom pretrváva z dôvodu, že prevádzkovatelia akceptujú študentom vybaviť si izby podľa vlastných požiadaviek (prinesenie si nábytku z domu) a z toho dôvodu chýbajú v izbách stoly a stoličky, nočné stolíky a lampy pre každého žiaka, uvádza sa v správe Úradu verejného zdravotníctva.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM