Soňa Vanovčanová Iné športy Šport

Úspechy žilinských karatistov doma i vo svete: Bodovali všetky kategórie

Sezóna karate je v plnom prúde a žilinský klub má za sebou viacero úspechov. Bodovali jednotlivci i tímy, a to nielen doma, ale aj v zahraničí.

Ilustračný obrázok k článku Úspechy žilinských karatistov doma i vo svete: Bodovali všetky kategórie
10
Galéria
Zdroj: Karate klub Žilina

Sezóna karatistov býva už tradične nabitá a výnimkou nie sú ani aktuálne dni. Tie tento krát patrili predovšetkým seniorom a tí, po početných úspechoch detských a juniorských reprezentantov, potvrdili, že žilinský klub AC UNIZA je momentálne veľmi úspešným vo všetkých vekových kategóriách. Informácie poskytol tréner Klubu karate AC UNIZA Ján Novosad.

Na Majstrovstvách Slovenskej republiky seniorov v karate, ktoré sa uskutočnili v sobotu 9. marca v Dolnom Kubíne si žltozelení počínali nad očakávanie. Ziskom 7 individuálnych a 2 teamových medailí vyniesli svoj klub, v celkovom hodnotení, na vynikajúce druhé miesto z celkového počtu 32 slovenských klubov.

„Minuloročné majstrovské tituly obhájili René Adler a družstvo žien AC UNIZA v zložení Nováková, Kuklová, Hrnková a Bello. Svojim premiérovým majstrovským titulom v tejto vekovej kategórii štatistiku vylepšila Eva Nováková,“ uviedol Novosad.

O štyri strieborné medaily v individuálnych kategóriach sa výbornými výkonmi postarali Zuzana Bello, Juraj Tabák, Hana Kuklová a Oľga Bodnárová, ktorá ako jediná súťažila v súborných cvičeniach kata. Medailovú štatistiku ziskom dvoch bronzov doplnili Silvia Chajdáková a družstvo mužov AC UNIZA (Adler, Tabák, Vanka).

„Vzhľadom na umiestnenie klubu AC UNIZA v celkovom hodnotení klubov, ako aj na počet majstrovských titulov a celkový počet získaných medailí, je možné považovať počínanie Žilinčanov za historicky jedno z najúspešnej­ších,“ doplnil Ján Novosad.

Ešte o pár dní pred Majstrovstvami SR sa v rakúskom Salzburgu konalo ďalšie pokračovanie série podujatí svetového pohára. Po štartoch v Santiago de Chile a čínskom Šanghaji na ňom bojovali o ďalšie body do svetového rebríčka slovenské reprezentantky Hana Kuklová a Sarah Hrnková. Obe sú ešte stále juniorky, no napriek tomu už dokázali potrápiť a aj prekvapiť viaceré skúsené súperky zo svetovej špičky.

V Salzburgu to však nebolo vôbec jednoduché, o čom svedčí aj početnosť štartujúcich v jednotlivých kategóriách. Hrnková sa predstavila v kategórii športového zápasu kumite žien do 61 kg, kde na ňu čakalo 132 súperiek. V Kuklovej kategórii do 55 kg bol tento počet ešte o sedem pretekárok vyšší.

Kuklová aj Hrnková však svoje úlohy zvládli a vo svojich zápasoch zvíťazili v pomere 3:0, resp. 6:4. Predovšetkým pre Kuklovú bolo toto víťazstvo dôležité, nakoľko bolo jej premiérovým na tejto úrovni.

V druhom kole to však naším už podľa predstáv nešlo. Kuklová sa s turnajom rozlúčila po prehre 0:2 s Abdul Jamil Syarulniza z Malajzie a Hrnková po ťažkom zápase s Annou Rodinou z Ruska, ktorý skončil výsledkom 1:4.
„Hoci body z tohto podujatia ešte nie sú započítané do aktuálneho svetového rebríčka, dá sa predpokladať, že Hrnková by sa vďaka nim mala tesne priblížiť prvej stovke. Ešte príjemnejší je však pohľad na ranking do 21 rokov, kde Sarah aktuálne patrí 17. priečka,“ dodal na záver Novosad.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie