Správy

To bude šoférovanie... Cesty budú poriadne odľahčené: Začína sa stavať dlhoočakávaný obchvat Žiliny

Dobré správy pre motoristov. Dnes sa oficiálne začína stavať južný obchvat Žiliny. Projekt počíta s jedenástimi mostmi, dvoma tunelmi a jeho cena by mala byť 427,2 milióna eur. Úsek diaľnice D1 by mal byť dokončený za štyri roky.

Ilustračný obrázok k článku To bude šoférovanie... Cesty budú poriadne odľahčené: Začína sa stavať dlhoočakávaný obchvat Žiliny
Zdroj: TASR

Výstavba južného obchvatu Žiliny sa oficiálne spustí vo štvrtok. Štart projektu sa otvorí slávnostným poklepaním základného kameňa, na ktorom sa podľa hovorcu ministerstva dopravy Martina Kóňu zúčastní aj šéf rezortu dopravy Ján Počiatek.

Tento úsek na diaľnici D1 z Hričovského Podhradia po Lietavskú Lúčku postaví združenie firiem Doprastav, Strabag, Váhostav-SK a Metrostav. Výstavba bude spolufinancovaná z rozpočtu Európskych spoločenstiev – Kohézneho fondu a zo štátneho rozpočtu. Cena za diaľnicu je 427,2 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Štát pritom pôvodne odhadoval, že tento úsek diaľnice D1 postaví za 487,6 milióna eur.

Vyše 11-kilometrový úsek by sa mal stavať štyri roky. Nachádzať sa na ňom má 11 mostov a dva tunely. Jeden je tunel Ovčiarsko, ktorý je dlhý 2,37 km a druhý je tunel Žilina s dĺžkou 687 metrov. Cesta má po dobudovaní odľahčiť dopravu v regióne. Štát odhaduje, že v roku 2038 bude v úseku jazdiť 30 420 áut za 24 hodín.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM