Jozef Legéň Kultúra

Stredoveká dedina otvorila svoje brány: Nová atrakcia v podhradí Strečna láka návštevníkov

Stredovekú dedinu Paseka s piatimi malými kompletne vybavenými domčekmi z dreva so slamenými strechami v piatok otvorili pod hradom Strečno.

Ilustračný obrázok k článku Stredoveká dedina otvorila svoje brány: Nová atrakcia v podhradí Strečna láka návštevníkov
Zdroj: TASR

Hlavným zámerom jej výstavby, ktorá má byť aj oddychovou zónou, je podľa predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraja Blanára revitalizácia podhradia s rozšírením a posilnením atraktívnosti kultúrnej pamiatky a Žilinského kraja.

Cieľom množstvo návštevníkov

„Stredoveká dedina sprostredkuje históriu všetkým návštevníkom. Aby videli trošku aj zo života obyčajných, bežných ľudí a nielen tých, ktorí bývali vtedy na hrade. Nazvali sme dedinu historicky Paseky, aby symbolizovala neľahký život v stredoveku. A aj ukazovala, ako to voľakedy bolo. Na hrad Strečno zavíta ročne takmer 60 000 návštevníkov a verím, že nová atrakcia v podhradí ich počet ešte znásobí,“ povedal Blanár.

Tradičné stavby

Vybavenie domčekov je vyrobené v štýle 10. – 12. storočia tak, ako v stredoveku – z jedného kusa kmeňa. „Drevenice sú postavené bez základov, s hlinenou podlahou a rovnakým pôdorysom. Využité sú tradičné materiály tých čias – drevo a rákos. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa. Stredoveká dedina má ukázať život jednoduchého človeka, jeho životné podmienky a technologické postupy. V bezprostrednej blízkosti vybudovanej stredovekej dediny návštevníkov zaujme oddychová časť s ohniskom a grilom,“ uviedol riaditeľ Považského múzea v Žiline Ladislav Cimerák.

Partnerom poľská obec

Vybudovanie oddychovej zóny pod hradom Strečno bolo financované prostredníctvom projektu „Ślemień a Strečno na spoločnej ceste cez minulosť do budúcnosti“ v rámci Programu cezhraničnej spolupráce PL-SR 2007–2013. Hlavným partnerom ŽSK pri realizácii projektu je poľská obec Ślemień. „Žilinský samosprávny kraj je lídrom v čerpaní eurofondov a aj novovybudovaná stredoveká dedina je dôkazom efektívneho a úspešného čerpanie fondov EÚ,“ dodal predseda ŽSK.

Pod hradom Strečno otvorili stredovekú dedinu Paseka
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie