Rôzne

Šikovné hlavičky sa presadili: Tím Žilinskej univerzity získal zaujímavý patent

Tím odborníkov zo Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity (ŽU) získal vďaka výskumu patent na technológiu využitia odpadového tepla v priemyselných prevádzkach. Prečítajte si, o čo sa vlastne jedná.

Ilustračný obrázok k článku Šikovné hlavičky sa presadili: Tím Žilinskej univerzity získal zaujímavý patent
Foto: Jozef Legéň

Spätné získavanie tepla je podľa jedného z pôvodcov technológie Milana Malcha zabezpečené takzvaným rekuperačným zariadením, prostredníctvom ktorého sa využitím odpadového tepla zohrieva voda alebo vyrába para. Inovácia tohto technického riešenia je v tom, že pozostáva z dvoch základných za sebou radených funkčných výmenníkov tepla spaliny – vzduch a spaliny – voda, kde je konečným výstupom teplá úžitková voda. „Doteraz komerčne dostupné výmenníky tepla nie sú navrhnuté pre použitie v ťažkom priemysle,“ uviedol Malcho.

Reálna úspora energií

Technológia má už aj priemyselné využitie – výrobca hliníkových zliatin akciová spoločnosť Confal ju využíva už viac ako tri roky. „Počas tohto obdobia sme zaznamenali reálne úspory energií vo výrobnom procese. Zariadenie je jednoduché na obsluhu, najmä čo sa týka údržby a čistenia. Doriešiť je potrebné ešte vhodnosť použitých materiálov, keďže na ich povrchu dochádza k zvýšenému opotrebeniu,“ povedal výrobno-technický riaditeľ Confal, a. s., Ján Šeďo.

Využitie v rôznych oblastiach

Ďalšie reálne využitie technológie je podľa analýzy komerčného potenciálu, vykonaného Centrom vedecko-technických informácií (CVTI) SR, v oblasti spracovania kovov, keramiky, tehál, ale tiež pri plynových horákoch a ohreve úžitkovej vody. „Najvyšší komerčný prínos by sme mohli očakávať, ak by sa ŽU rozhodla začať vlastnú výrobu na základe tohto vynálezu, čo znamená založenie spin-off firmy. Reálnejšie však vidíme založenie spoločné podniku univerzity a existujúcej firmy, takzvaného joint venture podniku, alebo udelenie licencie ďalším firmám na používanie tejto technológie,“ doplnil Jaroslav Noskovič z CVTI SR.

Patentová ochrana

ŽU spolupracuje na komercializácii technológie spoločne s CVTI SR, ktoré realizuje projekt Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku (NITT SK) zameraný na podporu prenosu výsledkov výskumu do praxe. „Na základe tejto spolupráce sme mohli zabezpečiť patentovú ochranu či pripraviť napríklad marketingovú prezentáciu technológie na získanie potenciálnych partnerov z praxe,“ podotkla Janka Macurová z oddelenia pre vedu a výskum rektorátu ŽU.

Pomocná ruka dobrým nápadom

Projekt NITT SK zabezpečuje podporu celého procesu transferu technológií tak po odbornej, administratívnej, ako i finančnej stránke. „Poslaním tohto národného projektu je podanie pomocnej ruky dobrým nápadom, ktoré sa premenia z nápadov do podoby vynálezov využívaných v praxi, a to s prihliadnutím na ochranu duševného vlastníctva tých, vďaka ktorým sa nápad stáva súčasťou života,“ uzatvoril hovorca ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Michal Kaliňák

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM