Soňa Vanovčanová Rôzne Správy

Rudolf (21) otvoril v Žiline pánske holičstvo: Pozrite len, čo robia manželky hipsterom s fúzmi!

Pochádza z Kysúc, no v Žiline si plní svoj sen. Pánskemu strihaniu sa začal venovať pred dvoma rokmi a dnes ho vyhľadáva mnoho Žilinčanov. Prinášame vám rozhovor so žilinským barbierom Rudolfom.

Ilustračný obrázok k článku Rudolf (21) otvoril v Žiline pánske holičstvo: Pozrite len, čo robia manželky hipsterom s fúzmi!
4
Galéria
Zdroj: Gent´s barbershop

Pochádza z Čadce a v Žiline si plní svoj sen. Ku práci pánskeho holiča ho priviedla túžba mať v rukách niečo svoje. Ako hovorí, stredná škola ho pripravila na prácu účtovníka, potom skúšal šťastie na vysokej škole, no tam sa mu veľmi nepáčilo. Potom nasledovala práca účtovníka. Tá však nebola ani vysnenou a ani pravou orechovou. Preto vzal budúcnosť pevne do svojich rúk a začal sa venovať tomu, čo ho baví.

Ako ste sa dostali ku práci holiča?

Túžil som po niečom svojom – v tomto podnikaní sme dvaja a každý z nás využil, čo vedel. Stále som rozmýšľal, čo by som asi chcel, ale kaviarní a podobných prevádzok je veľa. Chcel som niečo originálnejšie. Chodieval som sa raz za mesiac strihať do Ostravy, veľmi sa mi to páčilo a s majiteľom sme výborne vychádzali, tak sme sa rozhodli ísť do tohto a ten sen sa pomaličky plní.

Kde ste sa všetko naučili?

Absolvoval som akreditovaný rekvalifikačný kurz v Ostrave. Spolupracujeme tiež s ostravským Old Town Barbershopom, poskytli nám know – how, celý systém ponuky služieb máme vlastne od nich, tam sme sa vlastne všetko naučili. Momentálne striháme dvaja a ešte by sa nám zišla ďalšia posila.

Ako dlho ste sa učili strihať?

Dovtedy, kým mi školiteľ povedal, že sa na mňa nemusí pozerať a kým som si ja sám veril. Bolo to pol roka intenzívneho strihania. Na akreditačnom kurze ma naučili držať nožničky a hrebeň. Strojček som si priniesol vlastný, lebo som chcel začínať s tým, čo používajú v pánskych holičstvách. Ráno som v Ostrave chodieval na akreditačný kurz, večer som chodil strihať, a potom naspäť domov do Čadce a tak dookola.

Práca vás podľa všetkého baví…

Dosiahol som, čo som chcel, práca je pre mňa zároveň zábavou. Keď sme v Žiline začínali, riešili sme úplne všetko od základov – založenie firmy a zároveň sme dosť dlho hľadali vhodné priestory.

Chceli sme vyslovene výkladový priestor po vzore londýnskych holičstiev, ktoré sú výkladové, úzke a dlhé. A reklama je vlastne to, že človek pozrie cez výklad do vnútra a vidí, čo sa tam vlastne deje. Žiadne bannery, žiadne bilbordy, ani letáky… Človek ide okolo, pozrie do výkladu a buď ho to zaujme alebo nie. Na takomto princípe sme chceli fungovať a aj fungujeme.

Je na trhu dostatok holičov, prípadne holičiek?

Mužov, ktorí strihajú, nie je veľa. Pozerali sme aj na školách, či tam nie je nejaký študent, ktorého by sme si zaškolili pre seba, ale nenašli sme nikoho. A ženy? Aj ženy sa venujú pánskemu strihaniu, ale my chceme tvoriť pánsku komunitu. Neskôr možno klub, kde sa budeme stretávať, porozprávame sa, niečo popijeme… A predsa len, keby tu strihala žena, ten muž nepovie to, čo by povedal pred mužom. Snaží sa byť kultivovanejší, nedokáže sa tak uvoľniť.

Je náročnejšie vytvárať mužskú komunitu, ale ten výsledok je pre nás veľmi cenný tým, že sme tu samí muži a veľa mužov to aj oceňuje.

Spomínali ste, že ste dosiahli, čo ste chceli. Aké to je ísť po ulici a vidieť svoju prácu?

Som hrdý na to, keď kráčam po meste a vidím svoje strihy. Je to taký zvláštny pocit hlavne kvôli tomu, že sa to všetko zomlelo v priebehu dvoch rokov. Keby som pred dvoma rokmi pomyslel, že raz budem strihať, tak by som tomu asi neuveril. Ale teraz ma to baví a neviem si predstaviť, že by som robil niečo iné. Je to už taká láska. Ráno prídem, vypijem si kávu vedľa okna, ja sa veľmi rád pozerám do ulice, a potom idem strihať a stretávam tých istých ľudí, priateľov, spoznávam nových…

V minulosti som kreslil, chcel som tetovať. Ale tetovacích štúdií bolo už veľa, tak som hľadal nejakú inú možnosť, nejakú dieru na trhu. A toto je tiež umenie, len v 3D podobe. Kvôli tomu ma to vlastne aj napadlo.

A teraz sa skúsme trošku pozrieť na najnovšie trendy. Napríklad tie jarné alebo aj letné? Čo čaká mužov v tejto sezóne?

Budú to kratšie strihy. Nerobíme úplne všetky najnovšie trendy, pretože nie o všetko je záujem, hlavne keď je úprava vlasov príliš „divoká“. Rád si to však vyskúšam, aj keď nie so všetkým sa stotožňujem..

Ale keď niekto príde s obrázkom, že presne takýto strih si praje, tak nie je problém vlasy podľa toho upraviť. Tie trendy sa stále vracajú ku klasike. Akurát v minulosti sa celá tá klasika začesávala dozadu, a teraz sa viac hrá s bokmi. To staré – to retro sa opäť vracia na scénu.

Klienti sú teda skôr konzervatívni?

Ako ktorí. Tá prvá návšteva je zväčša konzervatívnejšia, lebo nevedia, čo ich čaká, čo sa bude diať. Keď zapálim oheň na opaľovanie uší, tak v prvom momente je klient vydesený. Ale potom, postupne ako sa spoznávame a klient chodí častejšie, tak sa snažím vyhovieť požiadavkám. Či už dlhší alebo kratší strih… alebo ako som už spomínal, príde s obrázkom. Spravím.

Konzervatívnejší sú väčšinou starší páni, tí chcú skôr tú klasiku, prepojenú s bradou, a potom sú takí tí mladší, ktorí fakt skúšajú všeličo a niekedy je to veľmi kreatívne.

Ako je to v súčasnosti s bradami? Na uliciach ich vidieť pomerne často…

Dnes nosia najdlhšie brady mladí muži tak od 25 – 30 rokov. A niektoré sú fakt obrovské. Mám rád veľké brady. Je to síce skôr rarita a je s tým trocha viac práce, no dá sa s tým pohrať. S krátkou bradou veľa nenarobím, tá ide do stratena a koniec.

S tou veľkou bradou alebo natočiť fúz, to sa len tak nevidí na ulici.

Nahováram na to veľa klientov, pretože ten natočený fúz je riadna recesia a vyzerá to skutočne dobre. Veľa klientov som aj presvedčil, no veľa z nich to manželky zatrhli, lebo podľa nich vyzerali ako zo starého filmu.

Čo vás najviac baví?

Tie staršie strihy… Ale je to rôzne. Ako kedy. Niekedy ma bavia krátke strihy, ale potom napríklad cez leto, keď strihám nakrátko takmer každého len v nejakých obmenách, tak už ma to prestáva baviť.
Ale najviac ma bavia také tie klasické „pompadoury“, ktoré fakt že musia pekne sadnúť na boky, aby účes všade sedel a presne sa začesával. Je to aj ťažšie na úpravu, ale keď niekto tomu venuje čas, tak som rád. Mám pár takých zákazníkov, ktorým nevadí, že majú dlhšie vlasy a, že sa s nimi každé ráno pohrajú. To ma fakt baví, robiť také tie pekné prechody a strihy do stratena.

Ako dlho sa venujete klientovi?

V rámci ponuky záleží, akú starostlivosť ideme robiť. Robíme vlasy, robíme fúzy, holíme dohladka tradičnou metódou, používame cielene biele uteráky, aby zákazníci videli, že je tu čisto.
Potom robíme ešte kompletný servis od vlasov cez holenie alebo úpravu fúzov a parafínový zábal rúk. Kompletná starostlivosť s holením dohladka trvá takmer 2 hodiny a pri úprave fúzov je to približne 1 hod. 45 minút.

Zakladáme si na tom, že klientovi sa treba venovať. Ja si tú prácu vychutnávam, potom si ju môžem nafotiť a prípadne sa pochváliť na internete. Na to treba čas a pohodu, aby aj ten klient si tu oddýchol.

Akú kozmetiku zvyknete používať?

Používame viacero značiek, ktoré nakupujeme priamo vo Veľkej Británii Je tam perfektný výber a veľmi dobré ceny. Na Slovensku nikde taká ponuka nie je. Jedná sa o britské, belgické a americké značky. Chceme to robiť tradične, používame pravú kolínsku, ktorá riadne zaštípe a riadne vonia.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie