Kultúra

Pretancujte noc v štýle 30-tych rokov: V Žiline sa bude hopsať pod taktovkou elektroswingového mága

Zacestujte si v čase a ocitnite sa v období, kedy tanečné parkety zapĺňali džentlmeni v trakoch s motýlikom okolo krku a ženy svojím šarmom si omotávali všetkých mužov navôkol. Do obdobia čiernobieleho filmu vás zaručene prenesie elektro-swing pod taktovkou nemeckého mága Der Dose.

Ilustračný obrázok k článku Pretancujte noc v štýle 30-tych rokov: V Žiline sa bude hopsať pod taktovkou elektroswingového mága
Zdroj: TASR

Ak máte chuť sa poriadne vytancovať a zabaviť sa v štýle dvadsiatych resp. tridsiatych rokov kedy swing „valcoval“, máte jedinečnú možnosť. Nádielka elektroswingu pod taktovkou nemeckého Der Dose zaručene zabezpečí večer, na ktorý len tak nezabudnete. Párty s názvom Swing Your Life v Žiline však ponúkne rôzne variácie elektroswingu aj od miestnej elektro swingovej scény. Nemáte prečo váhať, okúsiť atmosféru 20–30 rokov treba na vlastnej koži. Podujatie Swing Your Life sa koná už túto sobotu od 22:00 do 6:00 v *Enjoyclub-e v Žiline.

„Je jednoduché roztancovať davy ľudí. Urobiť ľudí šťastnými tým, že hrám. Užívam si hudbu, ktorú milujem. Nikdy nemám žiadne vyhranené štýly alebo zoznam trackov, ktoré idem hrať . Všetko záleží od ľudí a nálady. Podľa toho aj vyberám songy a mixujem ich tak, ako ešte nikto nikdy neurobil. A presne to je môj tajomný párty elixír,“ povedala hlavná hviezda podujatia DerDose.

Headliner podujatia prezradil, že takto ďaleko na východ sa ocitol prvý raz a teda na Slovensku si odkrúti svoju premiéru. „Musím priznať, že takto na „východ“ som sa ešte nevydal, takže neviem, čo si mám predstaviť. Naposledy, keď môj spolubývajúci videl, že budem hrať na Slovensku, poznamenal, že najlepšiu noc svojho života zažil práve v Žiline. Preto som zvedavý, či to bolo práve kvôli tým neodolateľným slečnám, o ktorých sa rozpráva aj v našich končinách. ;),“ prezradil DerDose.

Der Dose toho prezradil oveľa viac, prečítajte si rozhovor:

1. Svoju hudobnú kariéru si odštartoval pred ôsmimi rokmi v hip – hopovej skupine Flowmarkt Record, neskôr si vymenil široké gate za swingový oblek s motýlikom. Čo ťa viedlo k tejto zmene?

Vždy som miloval priateľský, „happy style“ hip-hop z okolia Hamburgu v Nemecku. Texty mali vždy pekné a zábavné prechody s optimistickým nádychom. Asi pred štyrmi rokmi som mal pocit, že gangsterská rapová kultúra negatívne ovplyvnila veľa dobrých ľudí, čo ma veľmi nahnevalo a tak som začal sledovať nové hudobné žánre a štýly. Na mojej výskumnej ceste naprieč elektronickou hudbou som počul „Swing Bob“ od Der Dritte Raum z Göttingen a ihneď som bol „infikovaný“ starými swingovými samplami s elektronický­mi bítmi.

2. Der Dose v preklade znamená krabička alebo dávka. Nájdeme v nej aj nejaké hip – hopové prvky?

Haha, jasnačka, máte sa na čo tešiť. V hip-hope som sa narodil a budete ho počuť počas mojich setov. Takisto milujem tanečné swing – hopové tracky, hlavne na začiatku predstavenia, čo vždy zaplní parket a zelektrizuje davy a párty môže začať. Na druhej strane moje hip – hopové korene reprezentujú môj hudobný prejav. Veľmi rád dávam freestyle mash – upy, skrečujem a mixujem bíty počas pesničky… proste hop-sem hip-tam štýl.

3. Ako elektroswingový interpret si hosťoval na veľa obrovských hudobných podujatiach. Kde si sa doposiaľ cítil najlepšie?

Hral som na Electro Swing open air v Hamburgu toto leto- čo bolo nezabudnuteľné- pretože na takomto slnečnom podujatí sa neskutočne zabavíte a stretnete toľko veľkých a známych umelcov. Odnesiete si tak zážitky na celý život. Ďalšia vydarená party bola „La Nuit Boheme“ v Mannheime. Hral som tam pred publikom, ktoré malo viac ako tisíc ľudí. Párty sa odohrávala v starej požiarnej stanici spolu so živou dobovou hudbou, kasínom, absintovým barom a toľkými dekoráciami a vychytávkami, že dovidenia. Bolo to ako cestovanie časom do 20-tich rokov minulého storočia do domu Veľkého Gatsbyho. Nedávno som hral vo veľmi malom klube asi pre 150 ľudí a atmosféra bola úžasná. Ľudia tancovali takmer na mojich gramcoch, ale nšťastie sme sa pomestili všetci.

4. Čo ťa najviac motivuje pri tvojej hudobnej tvorbe? Ťa motivuje pri tvorbe? Sú pre Teba inšpirujúci aj konkrétni interpreti, ktorí Ťa posúvajú „vpred“?

Je jednoduché roztancovať davy ľudí. Urobiť ľudí šťastnými tým, že hrám. Užívam si hudbu, ktorú milujem. Nikdy nemám žiadne vyhranené štýly alebo zoznam trackov, ktoré idem hrať . Všetko záleží od ľudí a nálady. Podľa toho aj vyberám songy a mixujem ich tak, ako ešte nikto nikdy neurobil. A presne to je môj tajomný párty elixír. Najviac inšpirujúcou osobou je pre mňa Jan Eisfeldt aka Jan Delay. Nemyslím tým len jeho tvorbu, ale jeho postoj ku tvorbe. Nikdy nevypustí nič, čo by neznelo dokonalo. Vždy používa najnovšie hudobné prvky a jeho hudobný progres a vplyv na hudbu je vidno v každom jeho diele, ktoré privádza davy do vytancovania.

5. Elektro swing je aj o cestovaní v čase do 20.-30. rokov minulého storočia. Narodil by si sa radšej v odlesku tamojšieho Paríža v gentlemanskom fraku a klobúku ako sme mohli vidieť vo filme Big Gatsby?

Nuž, keby som bol samotným Gatzbym, alebo jedným z hudobníkov na jeho party, v tom prípade jednoznačne áno. Atmosféra filmu Big Gatsby, hlavne na začiatku, je veľmi nákazlivá. Keď sme ho pozerali, hneď sme vytiahli z tajnej poličky odloženú fľašu absinthu a žúrovali. Na druhú stranu si myslím, že problémy bežných ľudí boli v tej dobe určite zložitejšie ako dnes. Veľa sa zmenilo k lepšiemu, takže som rád že žijem v súčasnosti. Stále je však čo zlepšovať, preto by sme sa mali poučiť z minulosti. Presne tento kontrast medzi históriou a modernou dobou znamená pre mňa Electro swing.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM