Marcel Páleš Správy

Pocta Antonovi Dobešovi (†50): Zavraždenému horolezcovi vláda zorganizuje štátny pohreb

Slovenským horolezcom, ktorých zavraždili teroristi v Pakistane, zorganizuje vláda štátne pohreby. Dnes, počas rokovania Európskej rady v Bruseli, to uviedol predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

Ilustračný obrázok k článku Pocta Antonovi Dobešovi (†50): Zavraždenému horolezcovi vláda zorganizuje  štátny pohreb
Zdroj: TASR

„Telá obetí budú dovezené na územie Slovenska dnes okolo šestnástej hodiny, potom budú prevážané ďalej do miesta ich bydliska,“ uviedol premiér.

Na pohreb chce prísť aj premiér

„Uvažovali sme o okolnostiach, za ktorých došlo k tomuto teroristickému útoku. Dospeli sme k záveru, že Slovensko bolo reálne po prvýkrát dotknuté terorizmom so smrteľnými následkami pre našich občanov. Tento akt veľmi jasne a tvrdo odsudzujeme. Prejavom závažnosti toho, čo sa udialo, by mohlo byť organizovanie štátnych pohrebov pre obidve obete,“ povedal.

Dodal, že smrť horolezcov sa vymyká bežným okolnostiam a Slovensko aj týmto spôsobom dá najavo váhu, akú tejto tragédii prikladá. Premiér sa chce osobne zúčastniť aspoň jedného z pohrebov a na oboch budú prítomní vysokí štátni činitelia.

Budú žiadať dôkladné prešetrenite a tresty

Vláda SR ostro odsudzuje teroristický čin, ktorého obeťami sa v Pakistane stali aj dvaja slovenskí horolezci. Tento čin je neospravedlniteľný. Slovenská vláda bude žiadať jeho dôkladné vyšetrenie a potrestanie vinníkov. Uviedol to tlačový odbor Úradu vlády SR.

„Berúc do úvahy všetky okolnosti i celý kontext prípadu, rozhodla vláda SR, že najvhodnejším spôsobom pre uctenie si pamiatky obetí teroristického činu bude zorganizovanie štátnych pohrebov pre oboch horolezcov. Štátny smútok na území Slovenskej republiky nebude vyhlásený,“ informuje Úrad vlády.

Rozlúčka s tragicky zosnulým horolezcom v oblasti Nanga Parbat Petrom Šperkom sa uskutoční v utorok 2. júla o 13.00 h v kongresovej sále Grand Hotela Bellevue v Hornom Smokovci a so zosnulým horolezcom Antonom Dobešom v stredu 3. júla o 15.00 h na miestnom cintoríne v Uhrovci.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM