Aktualizované Basketbal Video

Vitaj, zlatý hetrik! Ružomberčanky obhájili majstrovský titul, VIDEO

Rozhodujúci finálový zápas zvládli lepšie basketbalistky MBK Ružomberok. Pod Čebraťom sa tak oslavuje 14. titul.

Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Basketbalistky MBK Ružomberok obhájili titul majsteriek Slovenska v Niké extralige žien. V rozhodujúcom piatom finálovom stretnutí zvíťazili doma nad Piešťanskými Čajkami 73:68 a celú sériu vyhrali 3:2 na zápasy.

Zverenkyne trénera Juraja Suju tak skompletizovali majstrovský hetrik (2019, 2020, 2021) a využili výhodu domáceho prostredia pred touto sériou.

Celkovo pridali do klubovej zbierky 14. titul, čím sa priblížili najúspešnejšiemu tímu Niké EXZ – Good Angels Košice (15 majstrovských titulov).

Prvý polčas

Rozhodujúci finálový duel odštartovali lepšie Piešťany, Miletičová bola v úvodných minútach na nezastavenie, pre svoj tím sa postarala o vedenie 10:4. Neskôr sa sily mierne vyrovnali, na domácej strane zabrala legionárska dvojica Turudičová a Enabosiová. Ružomberku sa podarilo zmazať manko, dokonca v jednej chvíli viesť, ale posledné slovo v prvej štvrtine mala hosťujúca Kozáková, ktorá upravovala na 19:17 z pohľadu Čajok.

V druhej 10-minútovke pokračoval vyrovnaný basketbal, tímy si striedali menšie vedenie. Viac z hry mala v tejto fáze „Ruža", ale Piešťany nezostali výraznejšie v závese. Domáca Havranová napokon upravovala pred koncom prvého polčasu na 35:35.

Druhý polčas

Po prestávke odštartovali aktívnejšie zverenkyne trénera Juraja Suju, veľký náskok si však nedokázali vypracovať. Dôležitosť rozhodujúceho finálového súboja bolo cítiť, padalo málo bodov a bojovalo sa o každú loptu. V závere tretej štvrtiny to zobrala do svojich rúk Enabosiová, bodovou šnúrou zabezpečila pre svoj tím tesné vedenie 54:52.

Viac správ zo Slovenska

Celá štvrtá štvrtina veľa basketbalovej krásy nepriniesla, v dôležitých okamihoch hosťujúca Tadičová dostala Piešťany do mierneho trháku. Lenže Ružomberok odpovedal a pred záverečnou dvojminútovkou bol stav vyrovnaný 65:65. V koncovke sa stala hrdinkou Rusiňáková, z čiary trestných hodov bola neomylná a pre „Ružu" vybojovala majstrovský titul.

Sumár

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 73:68 (35:35)

Ružomberok: Enabosiová 21, Praženicová 14, Turudičová 11, Stašová a Williamsová po 2 (Rusiňáková 13, Živaljevičová 8, Havranová 2)
Piešťany: Tadičová 23, Miletičová 15, Páleníková 12, Hamilton-Carterová 4, Hašková 0 (Martišková 8, Kozáková 6, Krajčovičová a Sailerová 0)
TH: 23/18 – 20/15, fauly: 18 – 22, trojky: 5 – 11, rozhodovali: Tomašovič, Kúkelčík, Karniš, štvrtiny: 17:19, 18:16, 19:17, 19:16, 24 divákov.

Hlasy po zápase

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Pravdu poviem, zatiaľ nemám nejakú emóciu, ešte som to celé nespracoval. Asi som bol až veľmi v zápase, takže som teraz taký neutrálny. Veľmi sa teším, padol mi kameň zo srdca. Vždy, keď sa niečo takéto stane alebo dosiahnete, tak sa vám uľaví. Tešíme sa z toho. V tomto zápase to bolo o bojovnosti, súper si zaslúži všetok rešpekt a úctu. Dali 11 trojok pri vysokej percentuálnej úspešnosti, hrali slušne. Zlomili sme to disciplinovanosťou, mali sme málo strát, kontrolovali sme v druhom polčase celkom slušne doskok. Víťazstvo sme si vybojovali."

Miroslava Praženicová, hráčka Ružomberka: „Emócie sa nedajú popísať, je to niečo neuveriteľné. Veľmi sa z toho teším. Bolo to napínavé úplne do konca, som veľmi hrdá na baby, že sme to dokázali zvládnuť. Na konci sme dali dôležité trestné hody, čo nás podržalo a potom sme si to dokázali udržať."

Tomáš Kačmarik, tréner Piešťan: „Priebeh bol absolútne vyrovnaný, vidieť to aj na výsledku. Bolo to zo všetkých zápasoch najvyrovnanejšie. Prišli sme sem zo všetkých zápasov najlepšie pripravení, to môžem povedať za nás. Jednoznačne sme si na víťazstvo verili, bojovali sme o neho do konca stretnutia. Mali sme problém s tým, že kľúčové dve podkošové hráčky mali 4 fauly na svojom konte, čo sme ešte dokázali nejako zaplátať, ale na konci to súper dokázal využiť. V koncovke to bolo o jednej lopte, ak by sme my dali kôš a oni nedali, tak by oni museli brať oddychové časy a faulovať. Rozhodlo sa to na jednej maličkosti. Som sklamaný, verili sme si, chceli sme vyhrať."

Terézia Páleníková, hráčka Piešťan: „Chcela by som pogratulovať Ružomberku, pretože si myslím, že tento zápas zvládli lepšie. Rozhodovali detaily, nebolo to vôbec o basketbalovej kráse, ale o tom, kto do toho dal viac energie. Mikrosúboje vyhral Ružomberok. Za našim striebrom je veľmi veľa, Piešťany ešte nikdy nevyhrali dva zápasy vo finále. Boli sme veľmi blízko, mne osobne je to veľmi ľúto. Ďakujem všetkým mojim spoluhráčkam a klubu. Myslím si, že sme odviedli dobrú prácu, žiaľ, nestačilo to a Ružomberok zaslúžene vyhral."