Jozef Milan Krimi

Tragédia v Lúžnej: Postup prokurátorky bol OK, pochybila okresná sudkyňa

Generálna prokuratúra (GP) SR nezistila nedostatky pri postupe Okresnej prokuratúry v Ružomberku v súvislosti s pondelkovou tragédiou v Liptovskej Lúžnej, pri ktorej zahynula 45-ročná žena, jej 65-ročná matka a 42-ročný Ivan Š. V stredu to médiám povedala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Ilustračný obrázok k článku Tragédia v Lúžnej: Postup prokurátorky bol OK, pochybila okresná sudkyňa
Foto: Jozef Milan

Postup okresnej prokuratúry preskúmal krajský prokurátor v Žiline na základe pokynu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. „V čase podania ostatnej obžaloby Okresnému súdu v Ružomberku na obvineného Ivana Š. dňa 24.6.2014 sa tento nachádzal vo výkone trestu odňatia slobody, ktorý má z hľadiska obmedzenia osobnej slobody občana prednosť pred väzbou a dozorujúca prokurátorka nemohla teda podať v tomto čase návrh na jeho vzatie do väzby,“ uviedla Predajňová. Ako dodala, prokurátor je oprávnený podať súdu návrh na vzatie obvineného do väzby len v štádiu prípravného trestného konania, teda do podania obžaloby.

Prokurátorka

Dozorujúcej prokurátorke bolo podľa Predajňovej zrejmé, že po prepustení Ivana Š. z výkonu väzby sú naďalej dôvody na jeho väzbu. „Preto nad rámec svojich zákonných povinností upozornila telefonicky do dvoch dní od podania obžaloby v tejto veci zákonnú sudkyňu Okresného súdu v Ružomberku, o čom bol spísaný úradný záznam, ktorý sa nachádza v dozorovom spise prokuratúry,“ vysvetlila Predajňová s tým, že bolo evidentné, že existuje dôvodná obava, že obžalovaný bude v páchaní násilnej trestnej činnosti pokračovať.

Sudkyňa

Podľa hovorkyne GP napriek tomu sudkyňa Okresného súdu v Ružomberku nerozhodla o vzatí obžalovaného Ivana Š. do súdnej väzby, a to ani na hlavnom pojednávaní, ktoré sa uskutočnilo 28.7.2014, a ponechala ho na slobode. „Tento postup Okresného súdu v Ružomberku považuje prokuratúra ako jeden z možných dôvodov, ktorý obžalovanému umožnil spáchať tento trestný čin. Uvedené pochybenie sudkyne generálny prokurátor osobne prejedná s ministrom spravodlivosti,“ doplnila Predajňová.

V Liptovskej Lúžnej našli v pondelok popoludní v rodinnom dome dve mŕtve ženy. Pri miestnom obchode našli mŕtveho 42-ročného muža, bývalého druha 45-ročnej ženy. V jeho blízkosti ležala strelná zbraň.

Súvisiaci článok: http://ruzomberok.dnes24.sk/…dcera-182404

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM