Rôzne Správy

Slovák beží krížom cez "jedovatú" Austráliu v spoločnosti klokanov, snaží sa o rekord

Ultramaratónec Jozef Rajchl je približne v tretine trasy. Na sociálnej sieti informoval, že mieri do mesta Broken Hill na pomedzí štátov Nový Južný Wales a Južná Austrália.

Ilustračný obrázok k článku Slovák beží krížom cez "jedovatú" Austráliu v spoločnosti klokanov, snaží sa o rekord
6
Galéria
Zdroj: FB Jozef Rajchl

„Po 14 dňoch máme za sebou 1030 km. Z toho sme počas predchádzajúceho veľmi suchého a teplého týždňa absolvovali približne 350 km po nespevnených cestách (asi 350 km), bez signálu a internetu,“ píše Rajchl na sociálnej sieti. „Je tu veľa klokanov, múch, komárov a hlavne teplo, 45 stupňov Celzia,“ dodáva.

Svoj beh, na ktorom chce prekonať 3800 km, odštartoval Rajchl 8. januára v Sydney spred budovy tamojšej opery. Do Perthu na západnom pobreží Austrálie, kde je cieľ ultramaratónu, by mal podľa časových prognóz dobehnúť 20. februára.

Beh krížom cez Austráliu je pokusom o najrýchlejšie prebehnutie kontinentu na trase Sydney – Perth, zároveň je akcia spojená so zbierkou pre medzinárodnú nadáciu TeamFox na podporu výskumu liečby Parkinsonovej choroby, s ktorou bežec dlhodobo spolupracuje.

Beh v horúčave

Približne štvrtina trasy austrálskeho ultramaratónu vedie cez púšť, Rajchl však beží i po kamenných a asfaltových cestách. Stanovená denná „dávka“ kilometrov predstavuje minimálne dĺžku dvoch maratónov (v priemere denne 80 až 110 km), pričom denné teploty prekračujú 40 stupňov Celzia. Bežca podporuje v sprievodnom vozidle dvojčlenný tím – technik a zdravotník.

Jedovatý kontinent

„Austrália je považovaná za najjedovatejší zo všetkých kontinentov, pretože sa na ňom vyskytuje najviac jedovatých rastlín a živočíchov,“ vysvetlil ešte pred štartom ultramaratónec.

Na túto expedíciu si pripravil šesť párov tenisiek, denne spotrebuje približne 7000 kcal a vypije minimálne päť litrov športových nápojov. Rajchl sa na beh Austráliou chystal už na prelome rokov 2012/2013, vtedy sa projekt v dôsledku nedostatku finančných prostriedkov neuskutočnil.

Ultramaratóny beháva Rajchl od roku 2004. Medzi jeho najväčšie bežecké tromfy patrí Beh po Európe v roku 2005, kedy odbehol 5239-kilometrovú trasu z fínskych Helsínk do španielskej Tarify za 59 dní, Across Austria v roku 2007 v dĺžke 686 km a najmä 12.024 kilometrov na trase Bratislava – Peking v roku 2008.

Jozef Rajchl v Austrálii
6
Galéria
Zdroj: FB Jozef Rajchl
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM