Jakub Forgács Rôzne

Rýchlostná cesta medzi Bystricou a Ružomberkom? Štúdia o pokračovaní R1-tky vyjde na takmer 290 000 €

Z Banskej Bystrice do Ružomberka po novej rýchlostnej ceste? O tom, či je pokračovanie R1-tky realizovateľné, rozhodne štúdia za státisíce eur. Čo môže byť kameňom úrazu pri jej výstavbe?

Ilustračný obrázok k článku Rýchlostná cesta medzi Bystricou a Ružomberkom? Štúdia o pokračovaní R1-tky vyjde na takmer 290 000 €
Zdroj: TASR

Štúdiu, ktorá posúdi realizovateľnosť pokračovania výstavby rýchlostnej cesty R1 z Banskej Bystrice do Ružomberka, vypracuje spoločnosť Dopravoprojekt. A to za 288 400 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Taký je výsledok súťaže Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), o ktorej informovala vo vestníku verejného obstarávania.

Vyberali zo šiestich ponúk

Diaľničiari pôvodne predpokladali, že za zákazku zaplatia 600 000 eur bez DPH. V tendri si vyberali zo šiestich ponúk a kritériom pre výber víťaza bola najnižšia cena. V súťaži sa elektronická aukcia nepoužila.

Pokračovanie rýchlostnej cesty R1 z Banskej Bystrice smerom na Ružomberok sa v minulosti spomínalo ako kandidát na PPP projekt, teda projekt verejno-súkromného partnerstva. Minister dopravy Ján Počiatek však na jar tohto roku uviedol, že Slovensko si môže dovoliť už len jeden ďalší PPP projekt. A to ten, ktorý bude časťou rýchlocesty R7 a diaľnice D4 tvoriť obchvat Bratislavy.

Možným problémom národné parky

Na prepojenie Banskej Bystrice a Ružomberka sa tak podľa šéfa rezortu dopravy budú musieť použiť iné financie. Buď eurofondy alebo vlastné zdroje NDS. Výstavbu pokračovania tejto rýchlostnej cesty po Ružomberok majú diaľničiari predbežne naplánovanú na rok 2016. Aktuálne má však štúdia posúdiť realizovateľnosť tohto projektu.

Zároveň sa hodnotí aj rýchlostná cesta R3, ktorá by mala viesť súbežne s ňou, konkrétne z Martina po Žiar nad Hronom. Rýchlocesta z Banskej Bystrice po Ružomberok by však podľa NDS mohla byť vnímaná aj ako strategický úsek. Mohla by totiž tvoriť alternatívnu trasu v prípade, ak by sa obmedzila doprava na diaľnici D1 z Bratislavy do Košíc v úseku medzi Žilinou a Ružomberkom. Práve tam sa má totiž nachádzať veľa tunelov, takže úsek bude z hľadiska údržby náročný. Plánovaná trasa rýchlocesty R1 však vedie cez národné parky a môže preto naraziť na nesúhlas ochranárov prírody.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM