Krimi

Policajný znalec o výbuchu v ružomberskom sektore na Slovane: Delobuch možno prirovnať k ručnému granátu!

V kauze Tomáša P., ktorý je obžalovaný z toho, že v auguste 2013 hodil počas futbalového zápasu medzi Slovanom Bratislava a MFK Ružomberok do sektora ružomberských fanúšikov silný delobuch, dnes (štvrtok 10.3.) sudkyňa Okresného súdu Bratislava III opäť nemohla vyniesť verdikt.

Ilustračný obrázok k článku Policajný znalec o výbuchu v ružomberskom sektore na Slovane: Delobuch možno prirovnať k ručnému granátu!
Zdroj: TASR

Nedostavil sa totiž znalec z odboru zdravotníctva a vypovedal len policajný znalec. Proces je odročený na máj.

Delobuch ako ručný granát

„Delobuch bolo možné kúpiť, keď mal kupujúci oprávnenie odpaľovača a môžu ho nadobúdať len odpaľovači ohňostrojov, ktorí presne vedia ako sa s takýmito výrobkami narába a majú na sebe bezpečnostné pomôcky. Išlo o výrobok delová rana. Ak je použitá iným spôsobom ako na ohňostroj, je možné ju prirovnať k ručnému granátu,“ uviedol dnes mimo iného pyrotechnický expert z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR, ktorý priniesol na ukážku delovú ranu, akú mal použiť Tomáš P. (na titulnej fotke).

Výbuch profesionálnej pyrotechniky Delová rana 75 mm, ktorá je predajná len na špeciálne povolenie, rozmetala vtedy dve sedadlá a zranila deväť ľudí, vrátane dvoch detí. Súd doteraz vypočul desiatky svedkov – usporiadateľov, poškodených a fanúšikov z oboch táborov. Súvisiaci článok TU

Slovenské súdnictvo

Incident sa stal 18. augusta 2013 na štadióne na bratislavských Pasienkoch. Tomáša P. stíhajú od novembra 2013, istý čas strávil vo vyšetrovacej väzbe. Ešte v roku 2014 na polícii tvrdil, že zapálenú delovú ranu mu niekto dal do ruky a on ju hodil do sektora ružomberských fanúšikov. Vtedy vraj nevedel, čo to je. K činu sa vraj priznal len preto, aby zapadol do istej partie fanúšikov a mohol s nimi ísť na zápasy v zahraničí. Pred súdom už tvrdil, že je nevinný. „Zbadal som, ako dvaja chalani stáli vedľa seba a jeden z nich hodil delobuch, videl som, ako letí a prská. Potom nastal výbuch,“ povedal na pojednávaní v roku 2014. Za všeobecné ohrozenie mu hrozí väzenie na desať až 15 rokov. Súvisiaci článok TU

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM