Rôzne

Nápad Ružomberčana Martina zaujal svetových prevádzkovateľov automatov

Liptáci Martin Vierik a Richard Makovický zostrojili automat na suveníry, ktorý nepotrebuje elektrickú energiu. Obslúži ho samotný kupujúci krútením veľkého kolesa. Jeho sériová výroba by sa mala začať v najbližšom čase a vytvoriť zhruba desať nových pracovných miest.

Ilustračný obrázok k článku Nápad Ružomberčana Martina zaujal svetových prevádzkovateľov automatov
Zdroj: Dnes24.sk

Pohodlne tak funguje aj na miestach, kde je s dodávkami elektriny problém – napríklad ďaleko od civilizácie v amerických národných parkoch či na chorvátskych plážach. „Zostrojili sme automat na predaj suvenírov, ktorý na prevádzku nepotrebuje elektrinu. Teraz majú o objednávky záujem najväčší svetoví prevádzkovatelia automatov z USA, Kanady a ďalších krajín,“ hovorí Ružomberčan Martin Vierik o projekte, ktorý vznikol práve na Slovensku.

Myšlienka a riziko

Martin pracoval ako elektrikár v USA, kde ho zaujala popularita automatov na suveníry. Takmer všetky však poháňala elektrina. Zostrojil mechanizmus, ktorý bez elektriny dokáže vydávať rozličné predmety ako magnetky, odznaky alebo medaily. „Stroj poháňa kupujúci veľkým kolesom. Samotná kúpa je zábavná, preto ide aj o atrakciu pre deti,“ objasňuje Vierik, ktorého stál vývoj aparátu na približne 70-tisíc eur. „Kvôli projektu som predal aj byt v Bystrici. Rodina ma vtedy odhovárala, projektu som však veril,“ vysvetľuje novátor.

Využitie

Okrem nezávislosti na energii ponúka prístroj využitie pri konaní skutočne rozličných podujatí. „Automat je prenosný a možno ho umiestňovať počas konania koncertov, festivalov, prichádza vhod na turistických miestach, ako sú horské chaty, jaskyne, zoologické záhrady, kúpaliská a pláže. Najmä toto oslovilo Američanov,“ pripomína Richard Makovický.

zdroj a foto: hn.hnonline.sk

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM