Kultúra

Na čo všetko pôjdu na Liptove eurofondy? ZOZNAM priorít na najbližšie roky

Regionálna rada Liptova predstavila zoznam priorít na financovanie z eurofondov. Je medzi nimi napríklad, doprava, šport, ale aj podopra malých výrobcov.

Ilustračný obrázok k článku Na čo všetko pôjdu na Liptove eurofondy? ZOZNAM priorít na najbližšie roky
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Regionálna rada partnerstva Liptov vytypovala zoznam priorít, ktoré chce v regióne v rokoch 2021 až 2027 financovať z eurofondov. Pôjde najmä o dopravu či odpady, ale aj šport a kultúru. Uviedol to predseda rady a liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč.

Dlhodobo diskutovaná doprava

„Zamerali sme sa na osem oblastí. Prvou je dlhodobo diskutovaná problematika dopravnej obslužnosti vrátane infraštruktúry. Teda cesty, železnica a cyklokomunikácie. Druhou prioritou je odpadové hospodárstvo vrátane triedenia a zhodnocovania odpadu. V prioritách, ktoré sme zaslali na Žilinský samosprávny kraj, sa nachádza aj prírodné dedičstvo a rozvoj cestovného ruchu,“ prezradil Blcháč.

Peniaze aj na šport a kultúru

Medzi oblasti dotované z fondov zaradili aj integrovaný komunitný rozvoj vrátane športovej infraštruktúry, propagácie historických aj nových mestských jarmokov a trhov, ako aj lokálnych kultúrnych a hudobných festivalov. Podporiť chcú malých a stredných podnikateľov a výrobcov lokálnych produktov. Zamerali sa aj na zlepšenie kvality vôd a čistenie odpadových vôd.

„Jednou z prioritizovaných oblastí je nízkouhlíkové ekologické hospodárstvo – energetická efektívnosť. Medzi priority financované z európskych prostriedkov na Liptove patrí aj oblasť chudoby a sociálneho vylúčenia vrátane opatrovateľskej služby, terénnej sociálnej práce či otázok bývania v útulkoch a komunitných centrách,“ doplnil Blcháč.

O tom, ako budú na Liptove rozdelené financie z eurofondov v rokoch 2021 až 2027, rozhodne regionálna rada Liptova. Kompetencia smerovania europeňazí tak už nebude patriť ministerstvám a prechádza do regiónov. Rada má 13 členov zložených z predstaviteľov miest Liptovský Mikuláš, Ružomberok a z krajských poslancov za oba okresy. Členmi sú aj starostovia viacerých liptovských obcí a zástupcovia miestnej oblastnej organizácie cestovného ruchu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM