Správy Samospráva

Mesto sa reálne pustilo do boja s úbytkom obyvateľov: Začína sa s výstavbou nájomného domu

Mesto Ružomberok začína s výstavbou nájomného bytového domu Plavisko 1. Koľko bytov pribudne?

Ilustračný obrázok k článku Mesto sa reálne pustilo do boja s úbytkom obyvateľov: Začína sa s výstavbou nájomného domu
Zdroj: Mesto Ružomberok

Nájomný bytový dom na Plavisku v Ružomberku za 3,3 milióna eur ide do výstavby. Jeho základný kameň poklepali v stredu v bývalom areáli Technických služieb v širšom centre mesta. Investícia prinesie 39 nájomných bytových jednotiek. Ukončenie stavebných prác je naplánované na jeseň budúceho roka.

Budeme doháňať to, čo sme zameškali. Ružomberok pocíti, že stavať nové byty je pre mesto pozitívny moment. Snáď sa tak podarí zabrániť úbytku obyvateľov, ktorý je dnes evidentný,“ povedal ružomberský primátor Igor Čombor.

Aj s parkovaním

Celková obstarávacia cena bytového domu Plavisko 1 je 3.318.800 eur. Vedenie mesta na realizáciu výstavby použije okrem vlastných zdrojov dotáciu z ministerstva dopravy a výstavby i úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Ten bude mesto splácať 40 rokov s úrokom jedno percento.

V bytovom dome sa bude nachádzať 16 jednoizbových, 15 dvojizbových, osem trojizbových bytov, 22 vnútorných garážových státí a 17 parkovacích mi­est.

Toto je len začiatok

Ružomberský primátor avizoval, že okrem nájomného bytového domu Plavisko 1 mesto projekčne pripravilo a na rok 2022 plánuje realizáciu nájomných bytových domov Plavisko 2 a 3, čo prinesie ďalších 84 bytových jednotiek. Dokopy by tak na parcele malo vzniknúť 123 nových bytov. V poradovníku na pridelenie nájomného bývania sa momentálne nachádza 226 žiadateľov.

Ako priblížil generálny riaditeľ ŠFRB Tomáš Lamprecht, každoročne evidujú záujem o výstavbu 1200 až 1300 nájomných by­tov.

Tento rok sme na úrovni 1400 nájomných bytov, čo sa týka obstarania zo strany samospráv. Zo strany súkromného sektora evidujeme požiadavku na zhruba 500 nájomných bytov. Aj vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu je to veľmi pozitívne číslo," skonštatoval. Ako dodal, je vidieť, že záujem zo strany samospráv aj súkromného sektora je pomerne veľký.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM