Jozef Milan Samospráva

Ktorá základná škola má najviac žiakov? Na Sládkovičovej konečne vymieňajú okná

V novom školskom roku bude v Ružomberku navštevovať mestské základné školy temer 2 200 žiakov, z toho vyše 250 prvákov. Úsporné opatrenia zostávajú pre vedenie mesta prioritou tak, aby sa dosiahlo financovanie škôl bez dotovania z mestského rozpočtu.

Ilustračný obrázok k článku Ktorá základná škola má najviac žiakov? Na Sládkovičovej konečne vymieňajú okná
Foto: Jozef Milan

Mesto Ružomberok je zriaďovateľom šiestich základných škôl, do ktorých bude v školskom roku 2015/ 2016 chodiť 2 197 žiakov, z toho bude v 0-tom ročníku 42 žiakov a v 1. ročníku 256 žiakov. Na území Mesta pôsobia ešte ZŠ sv.Vincenta na Námestí A.Hlinku, Spojená škola v Malých Tatrách a Súkromná základná škola na Štiavnickej ulici.

Školy s najväčším počtom žiakov

  • ZŠ Zarevúca / 669 žiakov / 68 prvákov + 9 nulťákov
  • ZŠ Bystrická / 623 žiakov / 73 prvákov + 23 nulťákov
  • ZŠ Klačno / 436 žiakov / 46 prvákov

Financovanie za „štátne peniaze“

V roku 2015 dostalo mesto na prenesené kompetencie v oblasti základného školstva zatiaľ 3,373 mil. €. Táto dotácia by sa mala na druhý polrok zvýšiť o cca 35 tis. €, pretože počet žiakov vzrástol oproti predchádzajúcemu školskému roku o 30. Mesto na školy doteraz nič nedoplatilo. "Dúfam, že po úspešnom dohodovacom konaní aj ostatok tohto roka zvládneme financovať školy bez dotovania z mestskej kasy,“ povedal Michal Praženica, asistent ružomberského primátora. V minulom kalendárnom roku doplatilo mesto zhruba 5 tis. €.

Zatepľovanie a výmena okien

Náklady na energie tvoria podstatnú časť výdavkov základných škôl na tovary a služby, preto ich znižovanie je vždy aktuálne. Jedným z technických postupov znižovania nákladov je aj hydraulické vyregulovanie vykurovania, ktoré je zrealizované na ZŠ Zarevúca a ZŠ Bystrická cesta, v priebehu septembra by malo pribudnúť aj v ZŠ Sládkovičova. Na tejto škole v blízkosti sídliska Baničné prebieha v tejto dobe výmena okien, ktoré sú v katastrofálnom stave (viď fotogaléria). Po jej ukončení budú mať všetky mestské základné školy plastové okná. ZŠ Sládkovičova je zároveň aj poslednou školou v meste, ktorá nie je zateplená.

Zdroj: Michal Praženica, asistent primátora

Výmena okien v ZŠ Sládkovičova
6
Galéria
Foto: Jozef Milan
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM