Tlačové správy

Kardinál Ján Chryzostom Korec: Robert Fico má všetky vlastnosti dobrého prezidenta

Súčasný premiér Robert Fico (Smer-SD) má všetky vlastnosti, ktoré by mal mať budúci slovenský prezident. Myslí si to Ján Chryzostom kardinál Korec.

Ilustračný obrázok k článku Kardinál Ján Chryzostom  Korec: Robert Fico má všetky vlastnosti dobrého prezidenta
Zdroj: TASR

(politická reklama)

„V porovnaní s inými kandidátmi, terajší premiér má určite politické skúsenosti, právnické vzdelanie, je známy v Európe, má všetky vlastnosti, ktoré som vymenoval. A má rád Slovensko, je hrdý na to, že sme Slováci a chce slovenský život rozvíjať ďalej,“ uviedol pre Korec.

Fico v druhom kole volieb hlavy štátu, ktoré sa uskutoční v sobotu (29.3.), súperí s podnikateľom a filantropom Andrejom Kiskom.

Budúcim slovenským prezidentom by mal byť podľa Koreca vo všeobecnosti zrelý muž, vzdelaný človek, skúsený aj v politike. „Aby nebol nováčik, aby sa nesprával ako žiačik, ktorý sa vypytuje, čo a ako mám povedať, čo a ako mám spraviť,“ vysvetlil.

Hlava štátu musí mať podľa kardinála svoj úsudok aj odvahu tento úsudok vyjadrovať. „Prezident, ktorého Slovensko potrebuje a čaká, by mal byť skúsený v zahraničnej politike, známy v Európe, nie že sa budú ľudia, politici a novinári vypytovať, kto je to, odkiaľ prišiel. Mal by to byť človek, ktorého v Európe poznajú, vedia, že pracuje v politike roky a má kontakty nielen s európskymi, ale aj ostatnými svetovými štátnikmi, že ho poznajú a vážia si ho,“ dodal Korec.

Ján Chryzostom kardinál Korec sa narodil v roku 1924 v Bošanoch. V roku 1939 vstúpil v Ružomberku do rehole jezuitov. Po likvidácii reholí a kláštorov v roku 1950 bol internovaný a donútený odísť do civilného života. V tom istom roku bol tajne vysvätený za kňaza a o rok neskôr za biskupa. Biskupskú službu však nemohol vykonávať verejne, po celý čas pracoval ako robotník. V roku 1960 ho zatkli a odsúdili ako vlastizradcu pre náboženskú činnosť medzi študentmi na 12 rokov väzenia, ktoré prežil v neľudských podmienkach. Z väzenia sa vrátil v roku 1968 s podlomeným zdravím. „Život v montérkach a v chudobe bol mojím životom do 60-tky,” spomína kardinál Korec. Zmena spoločenského systému po roku 1989 zasiahla aj do života Jána Chryzostoma Korca. 28. júna 1991 ho ustanovil pápež Ján Pavol II. za kardinála. Vedecká činnosť, osobná statočnosť, neochvejná obrana dôstojnosti človeka, slobody a identity slovenského národa, jeho kresťanských základov a tradícií, bola ocenená aj tromi čestnými doktorátmi univerzít USA. V roku 1993 mu bolo udelené vysoké francúzske vyznamenanie Čestnej légie. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre v roku 1998 mu ako prvému udelila čestný doktorát.

Za obsah zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy. Jeho názory sa nemôžu spájať so stanoviskami a postavením siete portálov Global 24.

Kardinál Ján Chryzostom  Korec: Robert Fico má všetky vlastnosti dobrého prezide
1
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM