Ivana Milanová Správy

Cyklotrasu popri bývalej železnici Korytnička otvoria 11. júna

CykloKorytničku, náučno-relaxačnú trasu pre peších turistov, bežcov i cyklistov, vedúcu z Ružomberka do Korytnice, otvoria v sobotu 11. júna. Budúca cyklotrasa, dlhá približne 25 kilometrov, kopíruje trať bývalej úzkorozchodnej železnice, ktorá bola naposledy sprístupnená v minulom storočí.

Ilustračný obrázok k článku Cyklotrasu popri bývalej železnici Korytnička otvoria 11. júna
Zdroj: Dnes24.sk

„Napriek tomu, že zatiaľ nejde o legalizovanú cyklistickú trasu, budeme robiť všetky kroky smerujúce k tomu, aby to v budúcnosti tak bolo. V sobotu 11. júna štartuje cyklistický pelotón z Ružomberka o 09.00 h, pripravený je kultúrny aj sprievodný program,“ uviedol Martin Hromada z Mestského úradu v Ružomberku. Trasa je podľa neho vhodná vďaka svojmu miernemu profilu najmä pre rodiny s deťmi.

Trasa železnice a súčasnej CykloKorytničky vedie na hranici dvoch národných parkov – Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Popri trati sú umiestnené informačné tabule o histórii železnice, o prírode a tiež o zaujímavostiach v okolí. „Do októbra 2015 bola cesta pre cyklistov prejazdná z mesta len po Liptovskú Osadu. To už neplatí, okrem mosta a pozemku v správe vodární pred Liptovskou Osadou je už trasa CykloKorytničky prejazdná v plnej dĺžke,“ doplnil.

Oficiálna existujúca cyklotrasa smerom na Donovaly vedie po ceste prvej triedy a frekvencia vozidiel v tomto úseku je veľmi vysoká. „Aj pre tento fakt vznikla myšlienka využiť pôvodný koridor železničky, takzvané Korýtko. Od jesene 2015 sa tak začala mravčia práca v tejto lokalite, ktorú nám prerušila zima a následne sme pokračovali až do týchto dní. Vyčistili a upravili sme úsek v dĺžke približne osem kilometrov. Celkovo sme do projektu investovali 8000 eur,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Darina Bartková.

„Niekoľko desiatok tisíc eur sme získali vo forme sponzorských darov. Boli to desiatky nákladných áut štrku, piesku, zadarmo stroje a podobne. Spoločne s obcami Liptovská Osada a Liptovské Revúce sme dostali od žilinskej automobilky grant vo výške zhruba 12.000 eur. Zároveň na projekte spolupracovalo aj množstvo dobrovoľníkov z Ružomberka a okolia bez nároku na mzdu,“ opísal zástupca primátora Ružomberka Oldrich Lauko. Za najnáročnejšiu aktivitu považuje rekonštrukciu mostov na tejto trati, nakoľko z pôvodných zostali len fragmenty.

Úzkorozchodná železnička premávala na trase medzi Ružomberkom a Korytnicou takmer 68 rokov. Jej prevádzka bola ukončená v roku 1974 predovšetkým z ekonomických dôvodov. Okrem dobových prvkov na trase pripomína Korytničku hlavne autentický parný rušeň v parku pred železničnou stanicou.

Program otvorenia cyklotrasy nájdete vo fotogalérii.

Čítajte tiež:

http://ruzomberok.dnes24.sk/…jakar-239307

http://ruzomberok.dnes24.sk/…ntrum-239359

http://ruzomberok.dnes24.sk/…dlani-239390

Cyklotrasu popri bývalej železnici Korytnička otvoria 11. júna
1
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM