Ivana Milanová Rôzne

CYKLOKORYTNIČKA: otvoril ju živý vláčik z viac ako 250-tich cyklistov

Od soboty (11.júna) máme v blízkosti Ružomberka otvorenú cyklotrasu do Korytnice, ktorá kopíruje 23-kilometrovú trasu bývalej železničky. Vyzerá to tak, že sa do zabudnutých kúpeľov po dlhých rokoch opäť vracia život.

Ilustračný obrázok k článku CYKLOKORYTNIČKA: otvoril ju živý vláčik z viac ako 250-tich cyklistov
Zdroj: Dnes24.sk

S píšťalkou a výpravkou v ruke ju skoro ráno pre netrpezlivých jazdcov otvoril zástupca primátora Michal Slašťan.

„Nápad vznikol spontánne vlani na jeseň. Najskôr sme urobili prieskum, hľadali sme medzi stromami a vo vysokej tráve, kadiaľ tá Korytnička v minulosti išla,“ povedal projektový manažér ružomberského mestského úradu Pavel Scheer.

S výstavbou začali 5. apríla, práce trvali dva mesiace. „Celkovo sme tam položili 1275 ton piesku. Odpracovali sme vyše 1000 brigádnických hodín a spojazdnili z celkovej dĺžky trasy približne deväť kilometrov,“ doplnil starosta Liptovskej Osady Róbert Kuzma.

Výstavba stála celkovo 40.000 eur.

Vďaka svojmu miernemu profilu je trasa vhodná najmä pre rodiny s deťmi. „Mostíky, potoky, skalné bralá aj doliny dodávajú Cyklokorytničke atraktivitu a lákajú na bicykel malých aj veľkých. Spolu s ňou je na Liptove k dispozícii už 800 kilometrov cyklistických trás. Veríme, že nám to do regiónu prinesie ďalších dovolenkárov,“ uviedla manažérka pre komunikáciu a PR Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Katarína Šarafínová.

Popri trati sú umiestnené informačné tabule o histórii železnice, prírode a tiež o zaujímavostiach v okolí. Úzkorozchodná železnička premávala na trase medzi Ružomberkom a Korytnicou takmer 68 rokov. Jej prevádzka bola ukončená v roku 1974 predovšetkým z ekonomických dôvodov. Okrem dobových prvkov na trase pripomína Korytničku hlavne autentický parný rušeň v parku pred železničnou stanicou.

Organizátori boli veľmi spokojní s hojnou účasťou.

Čítajte tiež:

http://ruzomberok.dnes24.sk/…-2016-241305

http://ruzomberok.dnes24.sk/…rocie-241387

Jadranka vystúpenie na otváraní cyklokorytničky
1
Galéria
Cyklokorytnička
19
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM