Jozef Milan Rôzne

Chvalabohu zima už končí: Problém bezdomovcov na železničnej stanici zostáva

Pred dvomi týždňami nám naša čitateľka napísala mail ohľadom problémového pobytu bezdomovcov v priestoroch železničnej stanice v Ružomberku. Zo stanoviska Železníc Slovenskej republiky a z mailu sťažujúcej sa študentky vyberáme podstatné časti.

Ilustračný obrázok k článku Chvalabohu zima už končí: Problém bezdomovcov na železničnej stanici zostáva
Foto: Jozef Milan

Z mailu čitateľky: Čo je veľa, to je moc!

  • Isto všetci postrehli bezdomovcov, čo „skrášľujú“ vlakovú stanicu… áno, aj oni sú len ľudia, ale čo je veľa, to je moc!
  • Chvalabohu už končí zima, ale hocikedy, keď som išla večer o 19-tej zo školy sa stalo, že som musela čakať na peróne a mrznúť, lebo v celej stanici aj čakárni bol z nich neznesiteľný smrad!
  • Dnes (8.4.2015) na obed, samozrejme tradične sedeli na obidvoch lavičkách pred stanicou a popíjali obľúbené čučko, jeden z nich bol pri kvetináči pred stanicou a postojačky doňho vracal !!!
  • Neverím, že som jediná, komu to prekáža a neverím, že je nemožné nájsť nejaké rozumné riešenie, a aj takýchto neprispôsobivých jedincov nejakým spôsobom trestať!

Z odpovede Železníc SR – Pokiaľ sa nezmení zákon, problém je neriešiteľný

  • Problém bezdomovcov na železničných staniciach, nie je len problémom ŽSR a železničných staníc, ide o celospoločenský problém, ktorý vyžaduje komplexné legislatívne riešenie. Osud bezdomovcov je aj v rukách ľudí, ktorí sa o občanov mesta a štátu majú starať.
  • Osoby, ktoré sa zdržujú vo vestibule ŽST, alebo okolo ŽST, nemusia mať platný cestovný lístok na vlak (alebo vstupenku na nástupište, tak ako to bolo v minulosti). Pobyt každej osoby vo vestibule, ktorá nepácha trestnú činnosť a bez ohľadu na to, či cestuje alebo nie, nie je časovo obmedzený.
  • Ak „bezdomovcov“ nepristihneme pri priestupku, nie je možné ich vykázať z haly a ak aj, nemajú peniaze na zaplatenie pokuty. Tento stav (nevymožiteľnosť práva v tomto prípade) v nich len umocňuje pocit, že si môžu beztrestne robiť, čo sa im zapáči.

Novela zákona – bude schválený efektívny postup?

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR SR) pripravuje novelu zákona č. 513/2009 Z. z o dráhach. ŽSR túto novelu pripomienkovali a navrhli paragraf v znení:

Prevádzkovateľ dráhy je oprávnený vykázať alebo vyviesť z obvodu dráhy osobu, ktorá svojím konaním porušuje zákon, poškodzuje majetok, znečisťuje priestory v obvode dráhy, obťažuje iné osoby mimoriadne znečisteným odevom alebo im môže byť z iných dôvodov na ťarchu, správa sa agresívne voči zamestnancom a ostatným osobám alebo ohrozuje bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy.

Nemáme informácie o prebiehajúcom procese schvaľovania novely, kompetentné je v tomto prípade MDVRR SR – uzatvárajú svoje stanovisko ŽSR.

Zdroj: rk24/ ŽSR, Ľubomír Mitas

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM