Kultúra

Chodieva na Liptove Martin na bielom koni? Vedci sa pozreli na známe pranostiky

Vedci sa pozreli na to, ako sa zimné pranostiky v uplynulých troch dekádach naplnili v regióne Západných Tatier. Reč je o meninových dňoch Martina a Kataríny.

Ilustračný obrázok k článku Chodieva na Liptove Martin na bielom koni? Vedci sa pozreli na známe pranostiky
Zdroj: pixabay.com

Martin na bielom koni s prvým snehom na Liptove mešká, katarínska pranostika sa za posledných 33 rokov potvrdila len 21-krát. Aj tieto poznatky priniesli vedci z Ústavu hydrológie Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorí sa pozreli na to, ako sa dve zimné pranostiky v uplynulých troch dekádach naplnili v regióne Západných Tatier. Informovala o tom hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Pranostiky očami vedy

Moderné technológie nám umožňujú veľmi presné predpovede počasia a vďaka mobilným aplikáciám si môžeme aktuálne meteorologické informácie skontrolovať prakticky kedykoľvek. Naši predkovia však mohli počasie v minulosti predpovedať jedine na základe predchádzajúceho dlhoročného pozorovania. Vďaka tomu vznikali ľudové pranostiky. Hydrológov zo SAV zaujímalo, či sa aj v dobe prebiehajúcej klimatickej krízy môžeme spoľahnúť na úsudok a dlhoročné skúsenosti našich predkov.

Výskumníci si na overenie vybrali pranostiky Martin na bielom koni a Katarína na blate, Vianoce na ľade (prípadne naopak) a analyzovali ich na základe dát, ktoré posledných 33 rokov zaznamenávala meteorologická stanica nad obcou Jalovec v okrese Liptovský Mikuláš vo výške 800 metrov nad morom.

„Použili sme údaje o priemernej dennej teplote vzduchu, dennom zrážkovom úhrne a dennú potencionálnu evapotranspiráciu. Analýzu a spracovanie výsledkov nám pomohol urýchliť distribuovaný zrážkovo-odtokový model MikeShe, ktorým sme simulovali vodnú hodnotu snehu v mieste meteorologickej stanice,“ vysvetlil postup práce Michal Danko z Výskumnej základne pre horskú hydrológiu Ústavu hydrológie SAV v Liptovskom Mikuláši.

Martin zvykne meškať

Z údajov vyplýva, že za sledované obdobie 33 rokov snežilo na Liptove presne na Martina (11. 11.) iba štyrikrát. „Ak má Martin na bielom koni predstavovať prvé sneženie po jeseni, podľa našich údajov prichádzal prvý sneh na Liptov s oneskorením, v priemere až 20. novembra na Félixa,“ skonštatoval hydrológ a dodal, že prvý sneh sa v regióne Západných Tatier oneskoril aj v tomto roku, „na bielom koni pricválal“ až Kornel (26. 11.).

Prvý sneh vydrží v priemere len jeden až dva týždne, pretože ho ovplyvňuje takzvané „predvianočné oteplenie“. Súvislá snehová pokrývka z novembra sa do konca zimnej sezóny na Liptove udržala len v rokoch 1988, 2001, 2004 a 2005.

Vedci v súvislosti s katarínskou pranostikou porovnali aj dátumy 25. novembra a 24. decembra. „Vianoce na blate sme zažili za sledované obdobie 14-krát. Krajšie zasnežené sviatky sme v tomto regióne mali zvyšných 19-krát,“ spresnil Michal Danko, ktorý dodal, že na základe spracovaných údajov sa pranostika v jednom alebo v druhom variante potvrdila na 64 percent. Ako dodal, v roku 2021 bola Katarína na meteorologickej stanici na blate.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM