Efektia

Obnova verejných budov a zariadení bez zadlžovania samospráv: S novým usmernením Eurostatu sa stáva realitou

Nedávne priaznivé zmeny v pravidlách vykazovania financovania obnovy budov a zariadení verejného sektora dávajú nový impulz nielen starostom. Ako to vlastne funguje?

Ilustračný obrázok k článku Obnova verejných budov a zariadení bez zadlžovania samospráv: S novým usmernením Eurostatu sa stáva realitou
Foto: Zlatica Gregorová

V septembri 2017 vydal EUROSTAT usmernenie k vykazovaniu garantovaných energetických služieb, vďaka ktorému sa Slovensko môže v blízkej budúcnosti dočkať jednej z najväčších obnov verejných budov a zariadení vôbec. Po novom totiž investície do znižovania spotreby energie financované zo súkromných zdrojov a realizované cez garantované energetické služby už nebudú verejný sektor zadlžovať. V príručke k usmerneniu sú definované presné pravidlá pri dodržaní ktorých náklady na obnovu budovy nevstupujú do dlhu verejného sektora.

Nové pravidlá už investíciu realizovanú prostredníctvom tzv. garantovaných energetických služieb (t.j. s dodávateľom garantovanou úsporou energie) z verejného dlhu vynímajú. Verejnému sektoru to otvára dvere do sveta moderných a úsporných technológií. Ide o dôležitý krok pre Slovensko aj Európu,“ hovorí Marcel Lauko, predseda Správnej rady APES-SK.

GES – Garantovaná energetická služba, v angličtine tiež nazývaná ako EPC (Energy Performance Contracting), je celosvetovo osvedčenou a používanou metódou pre zvyšovanie energetickej efektívnosti budov a zariadení. Garancia dosiahnutia plánovaných výsledkov je pritom samozrejmosťou. GES tiež predstavuje odpoveď na najčastejšiu bariéru, ktorou je financovanie. Umožňuje totiž využiť budúce úspory energie každej budovy na aktuálne financovanie potrebných investícií. „GES je cesta, ako použiť budúce úspory energie na realizáciu energeticky efektívnych opatrení teraz. Šetrí energiu v budúcnosti, a peniaze už dnes. A navyše, výška úspory je zmluvne garantovaná, čo znamená, že ak klient nič neušetrí, klient nič nezaplatí,“ uvádza Marcel Lauko.

Asociácia poskytovateľov energetických služieb (APES-SK) má dlhodobú ambíciu zvyšovať povedomie o možnostiach a samotných projektoch obnovy budov a zariadení za účelom zlepšenia energetickej efektívnosti v súkromnom, či verejnom sektore. Aj z tohto dôvodu vyhlásila už druhý ročník jedinečnej súťaže o top energeticky efektívne projekty Slovenska za posledné 3 roky – EFEKTIA, tento rok s podtitulom Voľnejšie ruky pre verejný sektor.

Realizované a ocenené projekty predstavujú pozitívne a nasledovaniahodné príklady pre mnohých ďalších. Tie najlepšie projekty získajú certifikát, aby ich okolie ako aj široká verejnosť vedeli, že svoju činnosť vykonávajú zodpovedne, znižujú náklady na energie a prispievajú tým ku skvalitňovaniu životného prostredia. EFEKTIA pre nás znamená aj dôležitú spätnú väzbu, vďaka ktorej vieme jasne ukázať, že projekty financované prostredníctvom GES majú na Slovensku svoje miesto a význam“, dodáva Marcel Lauko.

V druhom ročníku EFEKTIA 2018 sú vyhlásené kategórie Najlepší projekt energetickej efektívnosti vo verejnom sektore a najlepší projekt energetickej efektívnosti za súkromný sektor. V každej kategórii môže porota udeliť špeciálne ocenenie za inovatívnosť, garantovanú úsporu energie či cenu širšej odbornej verejnosti.

Prihláste svoj projekt do 30.9.2018 a máte šancu zažiariť nielen na vyhlásení víťazov, ktoré sa uskutoční na slávnostnom galavečere.

O ocenenie EFEKTIA 2018 sa môžu uchádzať podnikateľské subjekty, štátne a verejné inštitúcie, obce a mestá so sídlom na území Slovenskej republiky, ktoré v období od mája 2015 do mája 2018 zrealizovali projekt zameraný na energetickú efektívnosť a neboli prihlásené do súťaže v predchádzajúcom ročníku. Generálnym partnerom projektu EFEKTIA sú Slovenské elektrárne. Všetky informácie sú dostupné na stránke http://www.apes-sk.eu/efektia

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objendávateľ tejto správy

Marcel Lauko
Marcel Lauko / Zdroj: APES-SK
Zdroj: APES-SK
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM