Rôzne

Najlepšia barmanka na svete Jana Karkušová: Prezradila nám tipy na osviežujúce letné drinky!

Osvieženie nám v týchto dňoch môžu poskytnúť aj letné drinky. Najlepšia barmanka na svete Jana Karkušová, prezradila špeciálne pre našich čitateľov dva výnimočné recepty na drinky, ktoré vás nielenže príjemne osviežia, ale poľahky ich zvládnete pripraviť aj doma.

Ilustračný obrázok k článku Najlepšia barmanka na svete Jana Karkušová: Prezradila nám tipy na osviežujúce letné drinky!
Zdroj: Dnes24.sk

Jana Karkušová pracuje v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine ako vedúca strediska odbornej praxe. Svojich žiakov pripravuje už od začiatku na barmanské súťaže, no sama má s nimi bohaté praktické skúsenosti.

Najlepšia barmanka sveta

Pochváliť sa môže mnohými úspechmi. Svet naposledy ohúrila v minulom roku, kedy postúpila na svetovú súťaž do Kapského mesta v Juhoafrickej republike, kde reprezentovala Slovenskú republiku, ale aj Strednú odbornú školu a samozrejme aj náš región. Dennodenné snaženie a prípravy priniesli výsledky a kokteil, ktorý namiešala pred odbornou porotou sa stal Svetovým kokteilom roka 2014.

Úspechy žne aj v tomto roku

Aj v tomto roku sa môže Janka Karkušová pochváliť cennými úspechmi. „Mám za sebou zas celkom úspešný rok. Víťazstvo na 2. Tatranskom pohári na Chopku, kde som získala cenu za nápoj, aj cenu za najkrajšiu dekoráciu, 1. miesto na národnom kole Rudolf Jelínek Cup a druhé miesto som obsadila v Bratislave na 15. ročníku Hubert Cup. Medzi tým bolo ešte množstvo aktivít a zahraničných hosťovaní,“ hodnotí s úsmevom Karkušová.

Majstrovstvá sveta sa blížia

V tomto období sa pripravuje na Majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v októbri v Sofii (Bulharsko).

Ja som svoj barmanský vrchol dosiahla. Mnoho barmanov sa roky snaží a nepodarí sa. Mne šťastie prialo a usilovnou prácou som dosiahla najvyššie ocenenie. Ako aktuálna majsterka WCC sa budem snažiť obhájiť titul, čo je dosť ťažké a menej pravdepodobné. Ale v každom prípade zabojujem,“ sľubuje Karkušová, ktorú ešte pred absolvovaním svetovej súťaže čakajú ďalšie podujatia.

Tipy na letné osvieženie

Jana Karkušová má špeciálne pre našich čitateľov pripravené dva tipy na letné drinky.

Pripravte si tieto suroviny:

  • 2,5 cl becherovky
  • 1,5 cl bazového sirupu
  • 1 cl čerstvej citrónovej šťavy
  • 4cl mangového džúsu

Všetko vložíme do šejkra s ľadom a vymiešame. Nalejeme do pohára naplneného ľadom a nápoj jemne zastrekneme pomarančovou kôrou. Drink môžeme aj doplniť tonikom,“ radi Karkušová. Pre tých, ktorí uprednostňujú nealko nápoje, odporúča svetová jednotka nasledujúci recept.

Na nealko drink potrebujete:

  • 3–4 ks čerstvých malín
  • 1,5 cl bazového sirupu
  • 1 cl čerstvej limetkovej šťavy
  • 3 lístky čerstvej bazalky
  • 5 cl jablkového džúsu

Všetky ingrediencie dáme do šejkra a vymiešame. Precedíme a nalejeme do vymrazeného pohára a dolejeme nealkoholickým sektom,“ prezrádza Karkušová na záver.

Foto: Jana Karkušová (súkromný archív)

Čítajte tiež: Ktoré drinky pijú Martinčania v horúcich dňoch najradšej? Zisťovali sme za vás!

Jana Karkušová žne úspechy
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM