tp Samospráva

Mesto Martin sa domáha spravodlivosti: Právni zástupcovia dopĺňajú ústavnú sťažnosť

Súdne spory ohľadom 8 - miliónovej pohľadávky voči mestu Martin ešte neskončili. Právni zástupcovia mesta nesúhlasia s postupom konania súdov, a preto pokračujú v ústavných sťažnostiach.

Ilustračný obrázok k článku Mesto Martin sa domáha spravodlivosti: Právni zástupcovia dopĺňajú ústavnú sťažnosť
Zdroj: TASR

Na pondelkové mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva mesta Martin boli prizvaní aj právni zástupcovia mesta v spore o vyplatenie 8,6 miliónovej pohľadávky Peter Kubina a Ján Mrázovský. Právnici vysvetľovali údajné pochybné postupy súdov a svoje snahy dovolať sa spravodlivosti ústavnými sťažnosťami.

Právni zástupcovia postup Najvyššieho súdu SR v mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora označili za nezákonné: „Najvyšší súd, ktorý odmietol mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora urobil nezákonné rozhodnutie. Vyplývalo to aj z judikatúry Štrasburského súdu. Mimoriadne dovolanie bolo iba o zmene názoru. A vtedy je neakceptovateľné, aby došlo k zmene právoplatného rozhodnutia konajúcich súdov len na základe iného právneho názoru a dovolania mimoriadneho ochranného prostriedku generálneho prokurátora,“ informoval Mrázovský.

Uprené právo na spravodlivý proces

Podľa Andreja Hrnčiara, primátora mesta Martin boli vo veci rozhodovania súdov nezákonnosti. Vyjadril sa, že mestu bolo uprené právo na spravodlivý proces: „Dozvedeli sme sa, že o mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora rozhodoval aj sudca Seman, ktorý už pred tým rozhodoval v procesných úkonoch proti mestu Martin. V tejto chvíli sa už píše podanie na Ústavný súd v tejto veci.“ Právny zástupca Peter Kubina to považuje za predmet doplnenia ústavnej sťažnosti. Podľa právnika momentálne mesto čaká na rozhodnutie, či bude sťažnosť na súde prijatá.

Primátor sa vyjadril aj k úsiliu protistrany o dohodu: „Kým budem sedieť na tejto stoličke ja, odmietam podpísať akúkoľvek dohodu s protistranou. Usilujú sa o dohodu, ktorou by sme uznali platnosť tejto pohľadávky. To znamená, že by sme museli zaplatiť a nemohli by sme už pokračovať v konaniach na Ústavnom súde SR ani na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu."

Mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora

Na základe rozsudku Najvyššieho súdu v dlhoročnej kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole má mesto zaplatiť 8,6 mil eur súkromnému podnikateľovi. Mesto sa ale obrátilo na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý voči rozsudku podal mimoriadne dovolanie. Súd však koncom februára 2016 dovolanie v prospech Martina odmietol. Mesto musí tak zaplatiť vyše 8 miliónovú pohľadávku. Momentálne má zablokované účty a exekútor stiahol už vyše 2,5 milióna eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM