Barbara Dallosová Samospráva

Martinská radnica sa pochválila prebytkom hospodárenia: Primátor ale hovorí aj o uťahovaní opaskov

Martinská radnica hospodárila s prebytkom viac než dva milióny. Mesto je ale stále v nútenej správe. Primátor Hrnčiar pripúšťa, že môže dôjsť aj k uťahovaniu opaskov.

Ilustračný obrázok k článku Martinská radnica sa pochválila prebytkom hospodárenia: Primátor ale hovorí aj o uťahovaní opaskov
Zdroj: TASR

Mesto Martin hospodárilo v roku 2015 s prebytkom 2,47 milióna eur. Celkové príjmy predstavovali 36,28 milióna eur a výdavky 33,51 milióna eur. Vyplýva to zo záverečného účtu mesta Martin za rok 2015, ktorý na dnešnom zasadnutí schválili poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ­).

Podľa primátora mesto hospodári zodpovedne

Bežné príjmy v roku 2015 dosiahli 32,97 milióna eur, kapitálové príjmy 753 437 eur a finančné operácie 2,55 milióna eur. Bežné výdavky predstavovali 30,46 milióna eur, kapitálové výdavky 2,28 milióna eur a finančné operácie 769 543 eur.

,,Prebytok, ktorý mesto môže použiť, je 2,47 milióna eur. Z tejto čiastky už bola časť prostriedkov rozdelená dvomi uzneseniami MsZ a rozdiel bude prevedený do rezervného fondu mesta," povedala pre TASR vedúca ekonomického odboru Mestského úradu v Martine Vlasta Grajciarová.

Podľa primátora Martina Andreja Hrnčiara sa ukázal dlhodobý trend, že mesto Martin zodpovedne hospodári.

,,Mali sme účtovný prebytok, takže mesto sa nezadlžuje, a som veľmi rád, že hospodárime zodpovedne. Svedčí o tom aj fakt, že mesto Martin patrí medzi najmenej zadlžené mestá na Slovensku. Naša zadlženosť sa pohybuje okolo deviatich percent k bežným príjmom rozpočtu, čo je naozaj úžasné číslo," uviedol Hrnčiar.

Mesto stále v nútenej správe

Zároveň pripomenul, že mesto sa nachádza v nútenej správe a rieši spor, ktorý vznikol dávno pred príchodom súčasného vedenia mesta.

,,Ale aj keby to dopadlo pre mesto zle, zadlženosť stále nebude nad kritickou hranicou 60 percent. Bude sa pohybovať okolo 34 – 35 percent k bežným príjmom rozpočtu. A aj keď budeme musieť uťahovať opasky, ak to zle dopadne, ale budeme to musieť zvládnuť a aj to zvládneme. Ale aj tak stále verím, že budeme úspešní a tento spor vyhráme," zdôraznil primátor Martina.

Nútená správa je výsledkom kauzy okolo vybudovania lyžiarskeho strediska na Martinských holiach, ktorá sa začala v roku 1995. „Bývalé vedenie mesta Martin malo záujem vybudovať lyžiarske stredisko na Martinských holiach, čo so sebou nieslo povinnosť vložiť svoj majetok do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole. Nevložilo ho však, pretože ani ďalší akcionári nesplatili svoje vklady. V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť sumu vopred sľúbeného vkladu. Počas niekoľkoročného trvania sporu pohľadávka narástla na viac ako 8,6 milióna eur. Po neúspešnom mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora v prospech mesta Martin vlastník pohľadávky, spoločnosť PK Faktoring, s. r. o., prostredníctvom exekútora zablokoval takmer všetky mestské účty. Mesto súčasne požiadalo ministerstvo financií o zavedenie nútenej správy, ktorej predchádzal vládny audit,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM