Rôzne

Zelené plochy bez mena sú minulosťou: V Mikuláši pribudli Park Ivana Laučíka či M.R. Martákovej

V Liptovskom Mikuláši pomenovali osem mestských parkov a jeden most, ktoré doposiaľ nemali svoj oficiálny názov. V meste tak vznikli parky na počesť významných rodákov Ivana Laučíka, Márie Rázusovej Martákovej či Margity Dobrovičovej.

Ilustračný obrázok k článku Zelené plochy bez mena sú minulosťou: V Mikuláši pribudli Park Ivana Laučíka či M.R. Martákovej
Foto: Slávka Kellová

Pri výbere pomenovaní brala radnica do úvahy historicky zaužívané názvy, ktoré sú obyvateľom blízke. "Chceli sme dosiahnuť kontinuitu desiatky rokov tradujúcich sa pomenovaní ako aj historického významu verejných priestranstiev. Nepomenovali sme všetky verejné priestranstvá. Nie je tam zahrnutá napríklad časť Staré Mesto. Pomenovali sme zatiaľ tie lokality, ktoré boli v územnom pláne mesta označené ako zelené plochy,“ povedala vedúca útvaru mládeže, športu a kultúry v Liptovskom Mikuláši Dana Guráňová.

Bývalý židovský cintorín na Štúrovej ulici nazvali Parkom spomienok, park pri Rachmaninovom námestí Parkom Márie Rázusovej Martákovej a park okolo domu kultúry v mestskej časti Iľanovo Iľanovským parkom. Park v mestskej časti Demänová pomenovali Parkom Kubíniovcov po miestnych rodákoch – významnom archeológovi a historikovi Mikulášovi a autorovi prvej uhorskej právnickej bibliografickej a lexikografickej práce Alexandrovi Kubínyim.

Park za domom služieb v centre mesta sa volá Rohonciho záhrada, po majiteľovi hotela Kriváň, ktorý túto záhradu využíval na tanečné zábavy. Zelenú plochu na Nábreží Dr. Aurela Stodolu oproti areálu vodného slalomu pomenovali po básnikovi Ivanovi Laučíkovi, plochu na Nábreží 4. apríla po poetke Margite Dobrovičovej a park v Okoličnom po biskupovi Ladislavovi Matiašovskom. Most spájajúci centrum mesta s mestskou časťou Palúdzka nazvali Palúdžanský most.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM