Správy

Záujem o vakcínu v Žilinskom kraji stúpa: Župa pridáva voľné termíny

Kraj reaguje na zvyšujúci sa dopyt po očkovaní. Posilňuje kapacity v očkovacích centrách aj výjazdy VakciZuzky.

Ilustračný obrázok k článku Záujem o vakcínu v Žilinskom kraji stúpa: Župa pridáva voľné termíny
Zdroj: pixabay.com

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) zvýšil v aktuálnom týždni očkovacie kapacity a občania majú k dispozícii viac než 12 400 termínov. Podľa hovorkyne ŽSK Lucie Lašovej reagoval na zvyšujúci sa záujem o očkovanie, ktorý pocítilo všetkých 11 pevných očkovacích centier v kraji. Výrazne vyšší počet očkovaných zaznamenala aj výjazdová vakcinačná linka VakciZuzka.

Prichádzajú neregistrovaní

„Evidujeme, že do očkovacích centier prichádzajú okrem registrovaných aj neregistrovaní, ktorých je minimálne rovnaký počet. To spôsobuje vyššiu koncentráciu ľudí, ktorí sa dostavia podľa svojho záujmu, čo následne musíme riešiť a nastavovať kapacitné možnosti oveľa operatívnejšie. Každý zaočkovaný človek pomáha znižovať enormný tlak na nemocnice. Najdôležitejším dôvodom na očkovanie by malo byť zdravie, nie výhody, ktoré z očkovania môžu plynúť,“ vysvetlila riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

Krajská samospráva je podľa Lašovej pripravená zvyšovať počet termínov podľa aktuálnej potreby, prípadne znovuotvoriť veľkokapacitné očkovacie centrum v Žiline. „Zvýšený záujem postačuje kompenzovať epidemiologická ambulancia, ktorá už druhý týždeň očkuje nepretržite sedem dní v týždni. Od spustenia v ambulancii podali už 14 651 vakcín, no len v novembri to bolo viac než 3000. Až 25 percent zaočkovaných prišlo do ambulancie z iných krajov, prevažne z Trenčianskeho samosprávneho kraja,“ doplnila.

Posilnené výjazdy

ŽSK posilňuje aj výjazdy do regiónov, VakciZuzka doposiaľ navštívila 126 miest a obcí, kde zaočkovala 7154 občanov. „Pre mimoriadny záujem sa do niektorých obcí zdravotnícky tím vracia opakovane aj počas jedného dňa. Krajská samospráva vychádza v ústrety aj firmám, ktoré požiadali o výjazdové očkovanie. V tomto týždni preto vyrazí do terénu ďalšia mobilná očkovacia jednotka – sanitka pre imobilných občanov, aby podporila zodpovedné rozhodnutie firiem a zaočkovala ich zamestnancov,“ uviedla Lašová.

Záujem občanov o vakcináciu je podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej dobrou správou pre kraj i Slovensko. „Motivácia je rôzna, jedným z dôvodov je určite i sprísňovanie opatrení na národnej úrovni. V týchto časoch je však veľmi dôležité, aby chorí včas kontaktovali lekára a začali správnu liečbu. Snažíme sa neustále zdôrazňovať, že cieľom opatrení i očkovania nie je farba v COVID automate či možnosť ísť si nakúpiť. Ale predovšetkým ochrana vlastného zdravia, životov blízkych a stabilizácia kolabujúceho zdravotníctva,“ podotkla.

Všetky očkovacie centrá v kraji vrátane veľkokapacitného centra a epidemiologickej ambulancie podali už viac než 525 000 očkovacích dávok, uzavrela hovorkyňa ŽSK.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM