Kultúra

V múzeu vystavili najstaršie záchranárske sane: Horská služba má už 60 rokov

V ich rukách sú naše životy. Aj preto dnes vystavili v liptovskomikulášskom Múzeu Janka Kráľa vzácnu záchranársku výstroj. Ojedinelá výstava je pripomienkou odvážnych mužov a žien, ktorí stáli pri ťažkých začiatkoch Horskej záchrannej služby na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku V múzeu vystavili najstaršie záchranárske sane: Horská služba má už 60 rokov
Foto: Slávka Kellová

Výstava prilákala do múzejných priestorov bývalých aj súčasných záchranárov. Mnohí z nich sami prispeli k ponuke vystavených predmetov. Jedným z najstarších exponátov sú viac ako storočné lyže vyrobené vo Vrbici. „Sú dedičstvom po otcovi, ktorý si ich kúpil ako mladý chlapec po vyučení. Učili sme sa na nich lyžovať a ja som ich zachoval ako pamiatku po otcovi. V nešnej modernej dobe sú pohladením na dušu,“ povedal bývalý horský záchranár Ján Chrapčiak.

Ťažké podmienky a žiadna výstroj

Horská záchrana v slovenských horách bola od začiatku veľmi zložitá. Všetky okolité krajiny okrem Slovenska mali viac ako 50 rokov pred nami organizované záchrany. Až po po druhej svetovej vojne v roku 1954 bola založená celoštátna organizácia Horská služba Československého zväzu telesnej výchovy. „Bolo v nej najmä veľa dobrovoľníkov, profesionáli v nej pôsobili len výnimočne. Ľudia to robili vyložene z lásky k horám. Ešte aj dnes sú medzi nami tí, ktorí zakladali horskú službu a mnohokrát nastavovali vlastný život za záchranu iných. Nedokážem si predstaviť, že by dnešná mladá generácia dokázala pracovať v tak ťažkých podmienkach ako my,“ povedal Milan Mikláš, výkonný tajomník Slovenského výboru Klubu seniorov Horskej služby. „Výstroj sme nemali žiadnu. Išli sme zachraňovať niekoho kto padol, pretože mal zlú obuv. My sme boli obutí ako on. Navyše sme mali len laná a vedeli sme si navzájom pomôcť,“ dodal. Situácia sa začala zlepšovať približne v polovici 60-tych rokov 20. storočia.

Najstaršie záchranárske sane na Slovensku

V tomto roku si Horská záchranná služba pripomína 60 rokov od svojho založenia. „Výstavu k tejto príležitosti sme pripravovali v spolupráci s Klubom seniorov HS na Slovensku, pretože oni sú tí pamätníci, ktorí majú aj množstvo materiálov, predmetov a fotografií,“ uviedla autorka výstavy Ružena Antolová z Múzea Janka Kráľa. „Najvzácnejším predmetom sú záchranárske sane, na ktorých zvážal zranených už po II sv. vojne chatár Sokolskej chaty pri Vrbickom plese Vilo Benko. Sú najstaršími záchranárskymi saňami na Slovensku,“ spresnila. Výstava je verejnosti prístupná do 24. augusta 2014.

25. júna 2014: Vernisáž výstavy Z histórie horskej záchrany v Múzeu J. Kráľa
18
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM