Rôzne

V Mikuláši uvidíme pýchu železničnej histórie: Cez mesto bude prechádzať najrýchlejší parný rušeň Albatros!

Najrýchlejší parný rušeň Albatros, pýcha československej železničnej histórie, potiahne vlak naprieč Slovenskom - z Bratislavy do Košíc. Cieľom bude košická Rušňopárada 2014, tradičné rodinné podujatie v metropole východu počas posledného aprílového víkendu.

Ilustračný obrázok k článku V Mikuláši uvidíme pýchu železničnej histórie: Cez mesto bude prechádzať najrýchlejší parný rušeň Albatros!
Foto: Slávka Kellová

„Mimoriadnym vlakom sa môžu zviesť všetci, ktorí sa chystajú na akciu či už z Bratislavy, Liptovského Mikuláša, Tatier, Popradu alebo zo Spiša. Vo východnej polovici Slovenska môžu nastupovať v sobotu 26. apríla ráno, v západnej polovici v piatok podvečer,“ informoval jeden z organizátorov Rušňoparády 2014 Ľubomír Lehotský.

Vlak vyrazí na cestu v piatok v noci z Bratislavy a noc aj s ležadlovými vagónmi prečká v Liptovskom Mikuláši. Vyrážať bude o 6:00 hod. Unikátnu vlakovú súpravu vypravia naprieč Slovenskom pri príležitosti najväčšieho stretnutia železničných nadšencov na východe Slovenska v dňoch 26. a 27. apríla.

„Albatros patrí k najznámejším a najzaujímavejším historickým parným lokomotívam na Slovensku. V súčasnosti sa na trať dostáva zriedka, o to výnimočnejšia je táto jazda. Škodovácky rýchlikový stroj radu 498 patril v minulosti k najrýchlejším v Európe, dosahoval rýchlosť viac ako 140 kilometrov za hodinu,“ predstavil Lehotský rušeň, ktorý spravuje bratislavský Albatros klub.

Dodal, že historická vlaková parná súprava dorazí priamo do centra diania podujatia, do košického rušňového depa Železničnej spoločnosti Slovenska. „Najväčšie stretnutie priaznivcov železničnej nostalgie i moderny na východe Slovenska bude po roku opäť v rušňovom depe v Košiciach. Ide o tradičné rodinné podujatie cielené na predstavenie unikátnych historických lokomotív i moderných vlakov,“ doplnil.

Už 14. ročník obľúbeného podujatia, známeho v minulosti ako Prebúdzanie Katky, organizuje Železničná spoločnosť Slovensko a Občianske združenie Detská železnica Košice. V tomto roku je nosným motívom oslava 130. narodenín najstaršieho prevádzkovaného parného rušňa v strednej Európe – populárnej Katky.

Foto: ilustračné, tasr

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM