Rôzne

V Mikuláši pribudla ďalšia atrakcia: V hotelovom parku odhalili symbolickú Jánošíkovu šibenicu

V Liptovskom Mikuláši sprístupnili šibenicu v záhrade rovnocenného hotela. O jej pokrstenie sa postaral aj herec a spevák Ján Slezák, ktorý stvárňuje postavu zbojníka v kultovom muzikáli Na skle maľované. Záhrada hotela je prístupná širokej verejnosti.

Ilustračný obrázok k článku V Mikuláši pribudla ďalšia atrakcia: V hotelovom parku odhalili symbolickú Jánošíkovu šibenicu
Foto: Slávka Kellová

Hotel Jánošík tak vytvoril turistický, historický a náučný bod, ktorým bude končiť prehliadka mesta so zbojníckym príbehom. „Toto mesto je s Jánošíkom prirodzene späté a podľa odvekej tradície ho popravili práve na tomto mieste. Hoci sa podarilo objaviť dokumenty, že sa to udialo v inej lokalite, práve tadiaľto ho viedli z väzenia cez mýtny most k stoličnému súdu. Historické fakty sú jedna vec, no treba si vedieť ctiť aj tradície,“ uviedla historička Ružena Antolová.

„Verím, že sa na tomto neprehliadnuteľnom mieste zúročí najlepším možným spôsobom, zvýšeným záujmom domácich i zahraničných turistických návštevníkov o našu históriu,“ skonštatoval riaditeľ hotela Marián Polák.

„Rád som prijal túto nevšednú výzvu a pokúsil som sa do verejného priestoru zasadiť svojskou formou výstižný odkaz na Jánošíka. Nechcel som to riešiť prvoplánovo analogicky, ale abstraktne. Preto má táto kompozícia znaky šibenice s hákom, no nie je to v skutočnosti šibenica ani hák,“ dodal mladý architekt a dizajnér Juraj Bolček zo Žiliny.

tasr, global24

27.09.2013: V hotelovom parku odhalili symbolickú Jánošíkovu šibenicu
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM