Rôzne

Skvosty Liptovského Jána: Viac kaštieľov a zemianskych kúrií nemajú asi v žiadnej inej obci

Jednou z najväčších pozoruhodností obce Liptovský Ján je neuveriteľný počet zemianskych kúrií a kaštieľov. Podľa znalca miestnej histórie Jána Hlavienku to má na svedomí rozkošatený zámožný stredoveký rod Svätojánskych či Szentiványiovcov.

Ilustračný obrázok k článku Skvosty Liptovského Jána: Viac kaštieľov a zemianskych kúrií nemajú asi v žiadnej inej obci
Foto: Slávka Kellová

„Takmer dve desiatky panských rezidencií sa na takom malom priestore nenachádzajú veľmi pravdepodobne široko-ďaleko ani v oveľa väčších dedinách či mestách. Nebojím sa tvrdiť, že Liptovský Ján je v tomto ohľade výnimočný v celoeurópskom meradle. Skutočne je tu čo pozerať,“ upriamil Hlavienka pozornosť aj na viac ako 700-ročný kostol sv. Jána Krstiteľa.

Zároveň vysvetlil, že územie dnešného Liptovského Jána daroval v roku 1263 kráľ Belo IV. rytierovi Bohumírovi za oddané služby v boji proti Tatárom. „Jeho potomkovia sa tu zahniezdili, ich súdržný rod sa poriadne rozrástol a jednotliví jeho príslušníci si začali stavať viac či menej honosné sídla, ktoré im navrhovali francúzski architekti,“ pokračoval do miestnych dejín zanietený osemdesiatnik.

„Okolo každej kúrie boli kedysi nádherné záhrady. Murári počas prvej republiky poničili veľa pôvodných prvkov týchto vzácnych objektov. V súčasnosti sú prakticky všetky v súkromnom vlastníctve, preto ich turisti môžu obdivovať len zvonku z ulice, no pred každým je na stojane tabuľka s bližším popisom,“ dodal spoluautor celej série zaujímavých publikácií o L. Jáne.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM