Alexandra Kolínská Krimi

Požiar hasičov poriadne zamestnal: Za jeden deň skončil obchod v plameňoch dvakrát!

Mikulášskych a hrádockých hasičov poriadne zamestnal požiar obchodu. Podľa ich slov, museli štatovať požiarnu techniku k obchodu v plameňoch až dvakrát za jeden deň. Škody sú obrovské!

Ilustračný obrázok k článku Požiar hasičov poriadne zamestnal: Za jeden deň skončil obchod v plameňoch dvakrát!
Zdroj: TASR

„V pondelok 19. októbra 2015 pred pol treťou poobede bolo hasičom ohlásené, že na Podbanskom v okrese Liptovský Mikuláš horí drevená chata, v ktorej sa na prízemí nachádza obchod. K požiaru boli vyslaní hasiči z Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku s piatimi kusmi hasičskej techniky, vrátane výškovej techniky,“ uviedla krajská hovorkyňa hasičov Miroslava Ondrichová.

Prvý požiar hasili hodinu a pol

Hasiči po príjazde zistili, že v budove sa nenachádzajú žiadne osoby a požiarom je zasiahnutá izba na poschodí objektu, pričom požiar sa rozširuje aj do podkrovia. Podľa slov hovorkyne, hasiči požiar hasili viacerými prúdmi vody, a to z vnútorných priestorov, ale aj z vonkajšej strany pomocou výškovej techniky.

„Počas hasenia požiaru bolo nutné strhávať horiace drevené obklady a následne ich dohasiť vodou na voľnom priestranstve. Pomocou termokamery boli vyhľadávané skryté ohniská požiaru, ktoré boli postupne likvidované. Hasebné práce sťažovalo silné zadymenie a veľké sálavé teplo,“ povedala Ondrichová. „Zásah museli hasiči vykonávať v dýchacích prístrojoch. Objekt bol po uhasení požiaru odovzdaný majiteľovi. Požiar bol uhasený za 1,5 hodiny od zahájenia zásahu a na jeho uhasenie sa spotrebovalo 8 000 litrov vody,“ doplnila.

Obchod opäť v plameňoch

V ten istý deň pred deviatou hodinou večer bolo hasičom ohlásené, že v uvedenej drevenej chate horí opäť. Na výjazd boli vyslaní hasiči z Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku a na likvidácii požiaru sa zúčastnili aj členovia dobrovoľného hasičského zboru obce Pribylina, ktorí zabezpečovali dodávku vody na hasenie požiarov.

„V plameňoch už bolo celé podkrovie, schody vedúce do podkrovia a strecha. Zásah bol vykonávaný cez vnútorné priestory, ale aj z vonkajšej strany pomocou rebríkov a výškovej techniky cez okná a vysekané otvory do strechy. Zásah z vnútra objektu komplikoval padajúci podhľad zo stropnej konštrukcie, veľké sálavé teplo, silné zadymenie a nulová viditeľnosť. Horiace drevené konštrukcie museli hasiči postrhávať a následne boli na voľnom priestranstve dohášané vodou,“ povedala k druhému požiaru.

Príčiny vyšetruje polícia

„Obchod, ktorý sa nachádzal na prízemí objektu, požiarom zasiahnutý nebol. Požiar bol uhasený za necelých 5 hodín a na jeho uhasenie sa spotrebovalo 56 000 litrov vody. Preveruje sa viacero verzií, avšak príčina vzniku obidvoch požiarov je v štádiu zisťovania. Na miesto udalosti bola povolaná aj polícia,“ dodala Ondrichová.

„V pondelok vo večerných hodinách došlo v katastri obce Pribylina, okres Liptovský Mikuláš, z doposiaľ presne nezistených príčin, k požiaru budovy obchodu. Poškodením vznikla predbežná škoda vo výške 65 000 eur. V súvislosti s touto udalosťou polícia v Liptovskom Mikuláši začala trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci. Ďalšie okolnosti a príčiny vzniku požiaru sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania,“ uviedol krajský policajný hovorca Radko Moravčík.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM