Tomáš Batiz Rôzne

Pohľad do histórie: Takto vyzerala Liptovská Mara v minulosti

Už desaťročia je Liptovská Mara v našom regióne vodnou dominantou. Fotky z archívu vás vrátia k jej začiatkom.

Ilustračný obrázok k článku Pohľad do histórie: Takto vyzerala Liptovská Mara v minulosti
8
Galéria
Zdroj: TASR

Výstavba vodného diela sa realizovala v rokoch 1969 – 1975, pričom bolo zaplavených 13 obcí. Pod vodnou hladinou dnes ležia ruiny obcí Čemice, Demčín, Liptovská Mara, (Stará) Liptovská Sielnica, Nižné Dechtáre, Paludza, Parížovce, Ráztoky, Sestrč, Sokolče, Vrbie, Vyšné Dechtáre) a tiež časť obce Liptovský Trnovec. Svoje domovy tak muselo opustiť 940 rodín, viac ako 4 000 obyvateľov.

Výroba elektriky

Počas leta ju miestom zábavy a oddychu najmä pre turistov, ale aj domácich. Okrem toho nesie v sebe význam výroby elektrickej energie. „Za 40 rokov dodala do siete 5480 gigawatthodín ekologicky čistej elektrickej energie. Nádrž je najväčšou slovenskou sypanou hrádzou, jej koruna má šírku sedem a dĺžku 1225 metrov. Doplnkovou funkciou je rybárstvo, rekreácia a šport,“ skonštatoval generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Supek.

Raj pre ľudí i zvieratá

Okrem kúpania v čistej vode sú tam ďalšie možnosti športovania: vodné lyžovanie, potápanie, windsurfing, jachting. K dispozícii je požičovňa vodných bicyklov a skútrov, člnov, nechýbajú ani vyhliadkové plavby loďou.

V nádrži trvalo žije 30 druhov rýb a Liptovská Mara sa stala významnou ornitologickou lokalitou, kde žije chochlačka vrkočatá, pomocník malý, potápač veľký, žeriav popolavý a iné druhy vtáctva. V blízkosti diela sa nachádza archeologická lokalita Havránok – keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kr. Je tam aj múzeum v prírode.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM