Rôzne

Mestské zastupiteľstvo zasadalo: Od januára sa zvyšujú niektoré dane a poplatky

Poslanci mestského zastupiteľstva vo štvrtok 12. decembra zasadali na svojom poslednom tohtoročnom zasadaní. Zaoberali sa zmenou niektorých daní a poplatkov. Čaká ich ešte schválenie dôležého bodu o budúcoročnom rozpočte.

Ilustračný obrázok k článku Mestské zastupiteľstvo zasadalo: Od januára sa zvyšujú niektoré dane a poplatky
Foto: Slávka Kellová

18:50

Prvým z dôležitých bodov mestského zastupiteľstva bola úprava niektorých daní a poplatkov. Od nového roka zaplatia Mikulášania viac na daniach z nehnuteľnosti, výherných hracích automatoch a na poplatku za komunálny odpad. „Nestotožňujem sa s týmto krokom. V budúcom roku štát plánuje zvýšiť podielové dane, nevidím preto dôvod na zvyšovanie daní,“ povedal počas rozpravy opozičný poslanec Rudolf Urbanovič.

Rádovo sa dane a poplatok za komunálny odpad zvýšia o niekoľko desiatok centov. Bežná rodina žijúca v rodinnom dome o výmere 100 m2 s jedným poschodím na území mesta zaplatí od nového roka o jedno euro viac. Rodina žijúca v bytovom dome o výmere bytu 100 m2 zaplatí od januára maximálne o 65 centov viac ako v tomto roku. V oblasti komunálneho odpadu zaplatí jeden obyvateľ ročne o 78 centov viac. „Ani to však nepokryje náklady na zber, spracovanie a ukladanie komunálneho odpadu,“ povedal predseda finančnej komisie Dušan Vinčur. "Zvyšovanie daní a poplatkov nie je populárne riešenie, ale radšej aplikujme postupné a malé zvýšenie, ako nárazové a podstatne výraznejšie,“ dodal D. Vinčur.

20:45

Rozpočet mesta na rok 2014 je schválený. V celkovej výške 23 mil. eur je považovaný za vyrovnaný a rozvojový. Viac peňazí pôjde do kultúry, športu a ciest. Zhruba 3,8 miliónov chce mesto investovať s pomocou Štátneho fondu rozvoja bývania, európskych fondov či predaja mejatku do rozvoja mesta.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM