Slávka Kellová Rôzne

Olympiáda 2022. Kde v Mikuláši plánujú vybudovať olympijskú dedinu?

Slovenská vláda podporí spoločnú kandidatúru s Poľskom na usporiadanie Zimných olympijských hier v roku 2022. Na štvrtkovej tlačovej besede v Poprade to potvrdil predseda vlády Robert Fico. Do hier sa zapojí aj liptovskomikulášsky zimný štadión a Vojenská akadémia.

Ilustračný obrázok k článku Olympiáda 2022. Kde v Mikuláši plánujú vybudovať olympijskú dedinu?
Foto: Jozef Milan

„My do toho pôjdeme. Či ten materiál bude alebo nebude prerokovaný pred mojím stretnutím s poľským premiérom, ak aj nebude prerokovaný vo vláde, určite pánovi premiérovi Donaldovi Tuskovi poviem, že vláda Slovenskej republiky oficiálne podporí túto kandidatúru,“ uviedol Fico. Slovenská vláda by mala oficiálny súhlas na spoločnú kandidatúru vysloviť najneskôr vo februári.

Myšlienku podporili všetci

Na štvrtkovom stretnutí s predstaviteľmi regionálnej a miestnej samosprávy Prešovského a Žilinského kraja a zástupcami Slovenského olympijského výboru, Slovenského paralympijského výboru, Slovenského zväzu ľadového hokeja, Slovenskej lyžiarskej asociácie a Štátnymi lesmi Tatranského národného parku vyjadrili všetci zainteresovaní podporu myšlienke spoločnej poľsko-slovenskej kandidatúre na organizáciu Zimných olympijských hier v roku 2022.

Na rokovaní poverili splnomocnenca vlády pre mládež a šport Dušana Galisa, aby spolu s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom vo februári predložili na rokovanie vlády materiál, ktorý bude obsahovať prvé východiská k celému projektu, vrátane ekonomických a infraštrukturálnych parametrov, čo všetko by kandidatúra a usporiadanie hier vyžadovali.

Náklady budú takmer dve miliardy dolárov

Náklady na organizáciu zimných olympijských hier odhaduje premiér na takmer dve miliardy amerických dolárov. Významnú časť z týchto nákladov kryje podľa Fica Medzinárodný olympijský výbor.

V prípade Soči je to okolo 900 mil. dolárov. Ostatné výdavky by si poľská a slovenská strana delili podľa odhadov v pomere 7:3 alebo 8:2. Na slovenskej strane by sa mohli uskutočniť niektoré lyžiarske disciplíny v stredisku Jasná v Nízkych Tatrách.

Hokejové haly v Poprade a Liptovskom Mikuláši by slúžili ako tréningové haly. „Ak by sme do toho išli, asi bude treba hovoriť o výstavbe nových projektov, ale to je vec dohody a projektov,“ povedal premiér.

Potrebná bude aj olympijská dedinka

Nevyhnutná by bola aj rekonštrukcia popradského letiska a potrebné by bolo vybudovať aj olympijskú dedinu. Podľa premiéra by mala mať kapacitu okolo 1 800 miest. V Poprade by išlo o nové priestory, v Liptovskom Mikuláši by sa dedina mohla umiestniť v priestoroch vojenskej akadémie.

Všetky infraštrukturálne projekty by museli zodpovedať aj telesne postihnutým, keďže po zimnej olympiáde by nasledovala zimná paralympiáda. Podľa premiéra by bolo obrovským úspechom, keby sa to Slovensku a Poľsku podarilo. Už samotná kandidatúra bude podľa premiéra veľkou propagáciou Slovenska.

Zástupcovia slovenského a poľského olympijského výboru už v októbri 2012 podpísali spoločné Memorandum o príprave kandidatúry Krakov/Tatry na ZOH 2022, v ktorom skonštatovali, že budú spoločne pokračovať v prácach týkajúcich sa projektu a o ich priebehu informovať prezidentov, predsedov parlamentov a vlád oboch krajín.

mikulas24/webnoviny Foto: TMR

Zdroj: Vimeo.com
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM