Aktualizované Barbara Dallosová Správy

Okres Liptovský Mikuláš je od žolíka ďalej ako pred týždňom: Ako to vysvetľujú kompetentní?

Hoci zaočkovanosť opäť o niečo stúpla, podľa najnovších čísel sme k žolíkovi ešte ďalej než predtým. Zisťovali sme, prečo.

Ilustračný obrázok k článku Okres Liptovský Mikuláš je od žolíka ďalej ako pred týždňom: Ako to vysvetľujú kompetentní?
Zdroj: pixabay.com

Okres Liptovský Mikuláš je aktuálne v covid automate zaradený do tretieho stupňa ohrozenia, teda do čiernej farby. Pre obyvateľov to znamená najprísnejšie možné pravidlá vrátane zatvorených interiérov reštaurácií či fitness centier.

Žolík sa vzďaľuje

Dostať sa z čiernej farby môže okresom pomôcť takzvaný žolík. Získajú ho tie, v ktorých prekročí zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov 65 percent. Okresy, ktoré túto podmienku splnia, by už mali byť zaradené maximálne v bordovej farbe.

Liptovský Mikuláš mal minulý týždeň tento údaj akutálne na úrovni 61,1 %. V prepočte na osoby to znamená, že nám k dosiahnutiu žolíka chýbalo 1081 zaočkovaných ľudí starších než 50 rokov. Údaje pravidelne zverejňuje a aktualizuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Prešiel týždeň a aktualizované údaje sa zmenili. Zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov sa v Mikulášskom okrese zvýšila na 61,3 %. Údaj o počte chýbajúcich zaočkovaných však prekvapil. Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými dňami nám k žolíkovi chýbalo spomínaných 1081 päťdesiat­nikov, teraz ich je až 1281.

Ako je to možné?

Na vysvetlenie sme sa pýtali Ministerstva zdravotníctva SR. Podľa komunikačného oddelenia rezortu analytici začali používať novú metodiku. Tá zohľadňuje to, že počet ľudí, ktorí oslávili päťdesiatku, sa v okresoch zvýšil.

„Aktuálne už používajú údaje zo Štatistického úradu SR v roku 2020, podľa ktorých sa mierne zvýšil počet osôb nad 50 rokov. Preto pri niektorých okresoch vzrástol aj chýbajúci počet osôb do naplnenia kritéria na udelenie žolíka. U tých okresov, ktoré už žolíka (žolíkov) získali podľa pôvodných čísel, ostávajú pridelené žolíky v platnosti,“ ozrejmilo ministerstvo.

Najnovšie čísla

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 7 616 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich viac ako 71 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 1 140 pozitívnych, takmer 70 % z nich sa doteraz nezaočkovalo.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 904 pacientov a potvrdeným ochorením COVID-19. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 81,39 %. Na JIS je 259 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 246 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 38 osôb.

V okrese Liptovský Mikuláš pribudlo za uplynulý deň 59 pozitívnych PCR testov.

AKTUALIZOVANÉ: NZCI zmenil vo štvrtok (18. 11.) popoludní údaje uvedené vyššie v článku. Po aktualizácii má okresu Liptovský Mikuláš chýbať k získaniu žolíka 1043 zaočkovaných obyvateľov nad 50 rokov. Redakcia sa snaží získať stanovisko NCZI s vysvetlením k týmto zmenám.

Foto: ilustračné

Žolík sa okresu Liptovský Mikuláš vzďaľuje
2
Galéria
Zdroj: NCZI

Viac aktuálnych informácií o pandémii na Slovensku

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM