Tomáš Batiz Správy

Majstrovstvá sveta v športovom rybárstve: Darilo sa aj Mongolom, zlato ale v rukách Mikulášana!

Slovenskí reprezentanti v love rýb udicou na prívlač získali vo Svite na rieke Poprad titul majstrov sveta národov. Titul majstra sveta v rukách mikulášskeho rybára.

Ilustračný obrázok k článku Majstrovstvá sveta v športovom rybárstve: Darilo sa aj Mongolom, zlato ale v rukách Mikulášana!
Zdroj: TASR

Ako informoval šéf organizačného výboru majstrovstiev Vladimír Hromek, Slováci dominovali aj v súťaži jednotlivcov, keď obsadili v konkurencii 75 rybárov prvé dve miesta. Titul majstra sveta si medzi jednotlivcami „vychytal“ Peter Hornák z Liptovského Mikuláša, ktorý tak obhájil minuloročné prvenstvo z Írska. „Rieka Poprad bola výborne zarybnená. Je tam veľa pôvodnej divej ryby, najmä pstruha potočného. V rámci pravidiel sa ešte pred tréningom a pred každým súťažným dňom musela rieka zarybňovať násadou pstruha potočného a pstruha dúhového. Celkovo išlo do vody asi 1400 kilogramov pstruha,“ priblížil Hromek.

Na minuloročných majstrovstvách sveta v Írsku sa podľa neho ryby chytali len sporadicky, mnoho rybárov nechytilo počas dvoch dní ani jedinú rybu. „Slováci nachytali vo Svite 235 rýb a ešte aj poslední Mongoli ulovili 59 rýb,“ pochvaľoval si zarybnenie šéf organizačného výboru.

Lov rýb udicou na prívlač je spôsob lovu, pri ktorom rybár ťahá nástrahu prerušovaným alebo plynulým pohybom vo vode tak, aby vyprovokovala dravé ryby k záberu. Ako nástrahy sa používajú napodobeniny (umelé, drevené, gumové, kovové) vodných živočíchov. „Na majstrovstvách sveta sa loví na háčiky bez protihrotu, ryba sa vypína prakticky ešte v podberáku. Nedostane sa tak na breh a nepoškodená sa vráti späť do vody. Ulovené ryby sa nevážia ani nemerajú, do výsledkov sa berie do úvahy len ich počet,“ uzavrel Hromek.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM