Romana Buganová Kultúra

Jánska dolina sa zmení na drevené kráľovstvo: Neoficiálne majstrovstvá sveta vo vyrezávaní drevených sôch už čoskoro!

Na Liptove sa uskutoční ďalšie podujatie svetového formátu. Šiesti rezbári nielen zo Slovenska vdýchnu život rozprávkovým dreveným sochám.

Ilustračný obrázok k článku Jánska dolina sa zmení na drevené kráľovstvo: Neoficiálne majstrovstvá sveta vo vyrezávaní drevených sôch už čoskoro!
Zdroj: Dnes24.sk

Od 11.-13. septembra sa v Jánskej doline na Liptove uskutoční už druhý ročník veľmi zaujimavého podujatia – neoficiálne majstrovstvá sveta vo vyrezávaní drevených sôch. Nepôjde len tak o nejaké vyrezávanie, majstri remesla z Česka, Poľska a domáceho Slovenska budú narábať so život ohrozujúcou motorovou pílou.

Organizátori akcie sa nechali inšpirovať vyrezávaním sôch z ľadu vo Vysokých Tatrách. „Povedali sme si, že niečo podobné by sme mohli zorganizovať aj u nás. Minulý rok sa nám podarilo usporiadať premiérový ročník, ktorý pritiahol množstvo zvedavcov a to nás povzbudilo v tomto podujatí pokračovať,“ konštatuje organizátor akcie Ján Strachan.

Dvoj až päť metrové sochy nebudú vyrobené pre parádu, ale záujemcovia si ich budú môcť kúpiť. Majstrovstvá budú mať totiž aj charitatívny rozmer. „Vyrezané sochy sa budú dražiť a výťažok z nich poputuje na rôzne dobročinné projekty. V minulom roku prispeli na rozvoj vybavenie základnej a materskej školy v Liptovskom Jáne,“ konštatuje Juraj Filo, starosta obce.

Rezbári budú v tomto roku vyrezávať čarovné sochy z rozprávok, ich zadanie znie: zvieratá a rozprávkové bytosti z lesa. Vrcholom podujatia bude nedeľná súťaž v speed carvingu, čo je vyrezávanie sôch na čas. Súťaž sa začne o 15:00 hodine. „Vlani sa na túto atrakciu prišli počas troch dní pozrieť stovky divákov a veríme, že tento rok bude návštevnosť ešte vyššia,“ pripomína Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN LIPTOV.

Organizátori si pre divákov pripravili aj zaujimavý sprievodný program. Lákadlom bude okrem fantastických športových a umeleckých výkonov aj ľudová hudba bratov Zamiškovcov, hudobno-zábavná skupina Scamba, detské atrakcie a diskotéka.

Foto: Klaster Liptov

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM