Správy

Galéria bojuje o peniaze: Žilinský samosprávny kraj sa o ňu vraj nestará

Pracovníci Liptovskej galérie P.M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši upozornili opakovane predsedu zriaďovateľského Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) otvoreným listom na dlhodobo neúnosnú a neustále sa zhoršujúcu finančnú situáciu tejto tradičnej kultúrnej inštitúcie.

Ilustračný obrázok k článku Galéria bojuje o peniaze: Žilinský samosprávny kraj sa o ňu vraj nestará
Foto: Slávka Kellová

„Prišiel návrh zmeniť organizačnú štruktúru a zrušiť v nej dve miesta. Keďže galéria je i tak personálne poddimenzovaná, nesúhlasili sme s tým. Najviac nás znepokojilo, že týmto spôsobom sa má riešiť finančná situácia. Považujeme to za nesystémové krátkodobé riešenie,“ zdôraznila zástupkyňa základnej odborovej organizácie Eva Dudzíková.

Zároveň upozornila, že zriaďovateľ si dostačujúco neplní zákonné povinnosti zaistenia bezpečnosti zbierok a prevádzky budovy galérie. „V tejto neutešenej situácii je to vážne ohrozené. Chceme vyvolať širšiu diskusiu o nastavení nového spôsobu financovania, lebo v obdobnom zlom stave sú aj mnohé ďalšie kultúrne inštitúcie. Na činnosť si dokážeme pozháňať prostriedky pomocou grantov, ale na prevádzku potrebujeme nevyhnutne príspevok od zriaďovateľa,“ vysvetlila Dudzíková.

„Vnímam túto situáciu len ako nedostatok komunikácie, pretože táto galéria je pre nás absolútne dôležitá a má v liptovskom regióne nezastupiteľné miesto. Preto sme aj teraz schválili investíciu na obnovu budovy, do ktorej štát predtým, ako nám ju odovzdal, príliš neinvestoval. Budeme sa snažiť uchádzať aj o ďalšie finančné prostriedky z eurofondov i nášho rozpočtu,“ uviedol v reakcii predseda ŽSK Juraj Blanár.

Foto: ilustračné, gpmb

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM