Správy

Celoštátne oslavy konca vojny na Nicovom budú naozaj veľkolepé: Štát na ne vyčlenil štvrť milióna eur

Organizácia ústredných osláv 70. výročia konca druhej svetovej vojny si vyžiada celkové náklady vo výške štvrť milióna eur. O uvoľnení finančných prostriedkov rozhodla na svojom dnešnom zasadnutí vláda.

Ilustračný obrázok k článku Celoštátne oslavy konca vojny na Nicovom budú naozaj veľkolepé: Štát na ne vyčlenil štvrť milióna eur
Zdroj: Dnes24.sk

Slovensko si okrúhle výročie pripomenie 8. mája v Liptovskom Mikuláši. Komisia na zabezpečenie osláv požiadala ministerstvo financií o 256 062 eur, z ktorých 254 362 eur získa mesto Liptovský Mikuláš a 1700 eur Žilinský samosprávny kraj.

Najväčšiu časť z celkovej sumy si vyžiada rekonštrukcia a odvodnenie prístupovej asfaltovej cesty k národnej kultúrnej pamiatke Háj Nicovô, kde sa oslavy uskutočnia. Na prípravu areálu a kyvadlovú dopravu bude treba vynaložiť 30 226 eur. Technické zabezpečenie osláv si vyžiada 11 300 eur a náklady na kultúrny program dosiahnu 12 400 eur.

Organizačné zabezpečenie osláv vláda schválila už v marci. Slovensko si nimi pripomenie hodnoty a ideály, za ktoré bojovali príslušníci protihitlerovskej koalície a ktoré ani dnes nestratili nič zo svojej aktuálnosti, uviedol v materiáli jeho predkladateľ, minister obrany Martin Glváč.

Oficiálna časť osláv sa uskutoční na vojenskom cintoríne v Liptovskom Mikuláši, pri Pamätníku Háj Nicovô. Podľa materiálu sa na nej zúčastní prezident SR Andrej Kiska, oficiálne delegácie vlády a parlamentu, zahraniční hostia, diplomati a priami účastníci odboja. Po skončení oficiálnej časti sa v centre Liptovského Mikuláša uskutoční program pre širokú verejnosť.

Čítajte tiež:

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM