Kultúra

Aj november patrí v L. Mikuláši knihám: Knižný jarmok ponúka tituly od výmyslu sveta

Všetky výpožičné úseky Liptovskej knižnice Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši sú počas celého novembra dejiskami tradičného knižničného jarmoku. Čitatelia si tak môžu dostupne za symbolickú cenu zadovážiť najmä z knižničného fondu vyradené zväzky.

Ilustračný obrázok k článku Aj november patrí v L. Mikuláši knihám: Knižný jarmok ponúka tituly od výmyslu sveta
Zdroj: TASR

„Túto akciu organizujeme dvakrát do roka, v marci pri príležitosti Mesiaca knihy a teraz, keď si pripomíname založenie prvej verejnej knižnice na Slovensku Gašparom Fejérpataky-Belopotockým v roku 1829 práve tu, v srdci Liptova. Našou súčasnou pôsobnosťou sa k nej ako nástupníci hrdo hlásime,“ vysvetlila riaditeľka regionálnej knižnice Marcela Feriančeková.

Zároveň podotkla, že jedným z prvoradých poslaní knižníc je požičiavanie kníh, no bolo by nesmiernou škodou, keby výtlačky, ktoré už istým spôsobom splnili svoju funkciu, skončili v zbere papiera. „Prostredníctvom knižničného jarmoku ich výhodne ponúkame záujemcom, ktorí si nimi chcú natrvalo obohatiť svoju domácu knižnicu,“ skonštatovala.

„Väčšinou sa jedná o duplikáty, ktoré stáli dlhšie nepovšimnuté v našich depozitároch, ale na náš knižničný jarmok si už zvykajú nosiť prebytočné knihy zo svojich domácich zbierok aj čitatelia,“ dodala s tým, že z takmer stotisícového knižničného fondu vyradia ročne približne tisíc zväzkov a snažia sa ho doplniť minimálne rovnakým počtom nových titulov.

Foto: ilustračné, tasr

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM