Barbara Dallosová Správy

Nový COVID automat prinesie zmeny v Žilinskom kraji: Ktoré okresy si pohoršia?

Pravidlá platné od budúceho pondelka prepísali aj COVID mapu Žilinského kraja. Pozreli sme sa na to, ktoré okresy zmenia farbu.

Ilustračný obrázok k článku Nový COVID automat prinesie zmeny v Žilinskom kraji: Ktoré okresy si pohoršia?
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Od pondelka (6. 9.) bude podľa COVID automatu v stupni ostražitosti 23 okresov. Všetky ostatné okresy budú v stupni monitoringu. Vláda SR na svojom utorkovom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

Zmeny v Žilinskom kraji

V súčasnosti patrí všetkých 11 okresov Žilinského kraja do monitoringu, teda zelenej farby. Od pondelka sa to zmení pre štyri z nich. Do stupňa ostražitosti, teda do oranžovej farby prechádzajú okresy Bytča, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto a Tvrdošín.

V zelených okresoch môžu kompletne zaočkovaní väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní na ochorenie COVID-19. Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch.

V oranžových okresoch platia prísnejšie podmienky napríklad pre hromadné podujatia, reštaurácie, fitnes centrá či wellness, ale aj svadby a kary. Počet ľudí sa bude odvíjať od režimu, ktorý si vyberie organizátor. Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si po novom sami určia, ktorým osobám umožnia vstup. Na výber majú z troch režimov, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu.

Opatrenia pre oranžové okresy

Rúško a respirátor FFP2

 • Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch. Respirátor bude možné nahradiť rúškom, šálom alebo šatkou.
 • V exteriéroch bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach.
 • Prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra, so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie.

Hromadné podujatia

 • Novými pravidlami sa budú musieť riadiť aj organizátori kultúrnych podujatí. Bez limitu budú len akcie pre plne zaočkovaných.
 • V oranžových okresoch bude pre režim OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) na podujatí obmedzená kapacita na 50 percent, avšak maximálne 500 ľudí pre interiér a 1 000 pre exteriér.
 • Osobitne sa v semafore upravujú podmienky školských predstavení tak, aby nedošlo k miešaniu škôl. Ministerstvo kultúry zároveň pripomína, že tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia sa budú naďalej riadiť všeobecnou úpravou hromadných podujatí.

Reštaurácie, kaviarne a bary

 • Otvorené s dodržaním podmienok pre jednotlivé protokoly. Prevádzky, ktoré otvoria pre všetkých bez rozdielu, môžu mať na terase do desať ľudí. Pri modeli OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) môžu byť v interiéri štyri osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti, rozostup medzi stolmi musí byť 2 metre, na terase obmedzenia neplatia. Rovnaké paravidlá ako pri OTP platia aj pre prevádzky, ktoré si vyberú tretí variant a otvoria len pre plne zaočkovaných.

Ubytovacie zariadenia

 • Na zmeny sa od budúceho týždňa musia pripraviť aj ubytovacie zariadenia. Nový COVID automat schválený vládou im zakazuje ubytovať ľudí bez kontroly ich zdravotného stavu, a to už od stupňa ostražitosti (oranžová fáza).
 • Hotely, motely či penzióny môžu bez obmedzení ubytovať skupinu ľudí (tzv. protokol OTP) s negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako 48 hodín (antigénový test) alebo 72 hodín (PCR test), potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 v posledných šiestich mesiacoch alebo očkovaných aj v oranžovej fáze.

Taxislužby

 • Taxislužby môžu od oranžovej fázy prevážať iba dvoch ľudí v každom rade vrátane vodiča.

Obchody, služby a nákupné centra

 • Maximálne 1 zákazník na 15 m2 predajnej plochy obchodu.

Fitness centrá

 • Sú povolené s podmienkou dodržania maximálneho počtu osôb pre jednotlivé protokoly. Prevádzky, ktoré pustia všetkých návštevníkov, môžu otvoriť pre maximálne desať osôb. Pri variante OTP môžu pustiť 20 ľudí alebo15 m2 na osobu. Fitness centrá, ktoré povolia vstup iba plne zaočkovaným, môžu fungovať bez obmedzení.

Športové súťaže a tréningy – limity pre športovcov

 • V režime pre všetkých bez rozdielu môže byť na tréningu či súťaži maximálne 50 športovcov s povinným zoznamom účastníkov. V modeli OTP je maximálny počet športovcov 200 v interíeri a 400 v exteriéri. Vo variante pre kompletne zaočkovaných môžu súťaže a tréningy fungovať bez obmedzení.

Bohoslužby

 • Aj tu si budú musieť kostoly vybrať z troch variantov. Bohoslužba otvorená pre všetkých bez rozdielu musí v interiéri dodržať sedenie na 25% a v exteriéri na 50% kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri a do 100 v interiéri. Povinný je tiež zoznam účastníkov. V OTP variante je v interiéri na sedenie povolených rovnako 25% a v extériéri 50% kapacity, pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 1000 osôb v exteriéri a do 500 v interiéri. Bohoslužby pre kompletne zaočkovaných môžu fungovať bez limitov.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM