Kultúra

Netradičné podujatie pod Dubňom: Toto sú lákadla medzinárodného festivalu digitálnej kultúry

13. ročník medzinárodného festivalu Multiplace už tradične prinesie sériu akcií zameraných na kultúru nových médií a nové formy kreativity. Program festivalu v meste pod Dubňom je lákavý. Pozrite sa, na čo sa môžete tešiť.

Ilustračný obrázok k článku Netradičné podujatie pod Dubňom: Toto sú lákadla medzinárodného festivalu digitálnej kultúry
Zdroj: TASR

Teórie o škodlivosti digitálnych médií zaplavujú internet. Vo voľných chvíľach si na tabletoch, ajpadoch a ďalších digi-nosičoch čítame o tom, že sme stratili schopnosť koncentrácie, hlúpneme a vraj už sme len súčiastkami obrovských digitálnych kyborgov. Na sieti sa vedú neprehľadné informačné vojny a nikto z nás netuší, o čo ide napríklad na Ukrajine, hoci nad správami o aktuálnom dianí trávime dlhé hodiny. Prežijeme s mozgami deformovanými nezadržateľným prílivom dát, ktorým už prestávame veriť? Alebo skôr všetci unikneme do hôr a do susedských záhrad medzi panelákmi, a na internete zostanú len spamovacie roboty a NSA? Festival pre tých, ktorí toto všetko dávno prežili alebo sa do toho už narodili.

13. ročník festivalu sa odohráva od 16. do 28. mája, opäť v niekoľkých mestách a vo viacerých priestoroch súčasne. Jednou z hlavných tém je tento rok vzdelávanie v oblasti mediálneho umenia, a novým formátom v rámci festivalových aktivít bude Multiplace Fx – stretnutie učiteľov a priateľov nových médií na Stanici Žilina-Záriečie. Medzinárodné sympózium zaháji prednáška kurátorky Ianiny Prudenko o mediálnom umení na Ukrajine.

Program festivalu Multiplace 2014 v Žiline:

Štvrtok 22. 5. 2014
Galéria Plusmínusnula B (Kuzmányho 1)
17:00 ANDRIY LINIK(UA): AIOLOS / vernisáž výstavy / výstava potrvá do 13. 6.
Kurátorka: Ianina Prudenko (UA)

Aiolos je vládca vetrov v z Odysei. Jeho meno si prepožičal jeden z najzaujímavejších autorov súčasného mediálneho umenia na Ukrajine – Andriy Linik. V interaktívnej, net-artovej inštalácii Aiolos je grécky boh vetra metaforou pre mixovanie obrovského množstva dát na internete. Do diela aktívne vstupujú diváci – viacerí naraz môžu filtrovať a miešať výsledky hľadania zadaných výrazov zo siete do náhodných obrazcov a kompozícií. Inštalácia ponúka nový spôsob estetizovaného vnímania každodennej interakcie v trojuholníku človek – software – internet. Aiolos bude prvou výstavou v novom priestore galérie Plusmínusnula, ktorá bude sídliť v priestore pri Novej synagóge – kunsthalle Žilina.

Piatok 23. mája 2014
Stanica Žilina-Záriečie
10.00 – 18.00 MULTIPLACE FX / stretnutie učiteľov a priateľov nových médií / vstup voľný

Organizátori festivalu si tento rok dali za cieľ prepojiť a zosieťovať odborníkov z Česka a Slovenska, ktorí sa venujú vzdelávaniu v oblasti nových médií a mediálneho umenia. Neformálne odborné stretnutie “učiteľov nových médií” zamerané na zdielanie znalostí a skúseností v oblasti teórie i umeleckej praxe sa odohrá na Stanici Žilina-Záriečie a bude mať podobu krátkych prezentácií jednotlivých účastníkov z Bratislavy, Brna, Košíc, Žiliny, Prahy a ďalších miest. Verejne prístupný seminár zaháji prednáška kurátorky a teoretičky mediálneho umenia Ianiny Prudenko, ktorá predstaví situáciu v oblasti mediálneho školstva na Ukrajine.

Interakcia médií a technológií s umením

Multiplace je sieť ľudí a organizácií, venujúcich sa interakcii médií a technológií s umením, kultúrou a spoločnosťou. Hlavným cieľom otvorenej platformy Multiplace je okrem festivalu, ktorý sa od roku 2002 koná zároveň na rôznych miestach sveta, najmä podpora tvorby mediálneho umenia a kritická reflexia života a kultúry v prostredí nových technológií. Okrem festivalu prevádzkuje združenie Multiplace od roku 2008 i otvorený kultúrny server Sanchez, ktorý poskytuje podporu pre kultúrne a umelecké aktivity mladých autorov na internete. Dnes hosťuje viac než stovku webov umelcov, online rádií, galérií, festivalov, kultúrnych iniciatív, blogov a organizácií zameraných na ľudské práva z celej Strednej Európy.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie