Najsmutnejšie oči v žilinskom útulku: Psíci, pre ktorých je zima peklom, FOTO

Chladné počasie neobchádza ani koterce žilinského útulku. Pre niektorých psíkov je toto ročné obdobie obrovským trápením.

Michal Demjanovič

V žilinskom útulku dúfajú v novú rodinu desiatky zvierat. Koterec útulku by mal byť pre psíkov so smutným osudom len dočasným riešením. Žiaľ, útulok sa stáva pre mnohé nemé tváre domovom na dlhé mesiace a psíky rýchlejšie pribúdajú, než odchádzajú do rodín.

Zima potrápi

V zimných mesiacoch prichádza ďalší problém. Nie všetky psíky sú totiž stavané na dlhý pobyt v zime. Adopcia ešte pred najväčšími mrazmi by pre niektorých bola vykúpením. Veľkou pomocou je v týchto prípadoch aj dočasná starostlivosť, kedy psík prečká v teple a pohode aspoň niekoľko týždňov.

Šestica psíkov, ktoré vám predstavíme na fotkách, patrí medzi najťažšie prípady. Z rôznych dôvodov zimné obdobie znášajú veľmi zle. Tieto psíky dokážu počas zimy strácať na váhe a nie sú v psychickej pohode.

Kris

Kris je v útulku od 24.1.2016. Kris k nám prišiel z rodiny, ktorá o neho už nemala záujem. Kris je priateľský mladý kríženec nemec. ovčiaka – nar. 07/2014, váži 35kg. Je to veľmi tvrdohlavý pes, ktorý nie je vhodný pre začiatočníka, treba mu pevne stanoviť hranice, ktoré musí dodržiavať, ale dá sa s ním pracovať. Vie chodiť na vodítku, navoľno, má super privolanie, sadni, ľahni, zostaň, absolvoval v predošlej rodine výcvik, ale žiaľ s elektrickým obojkom… V útulku sa trápi, potrebuje niekam patriť, mať svojho človeka, v koterci sa ide zblázniť. Navyše dlhodobo nevie pribrať, v útulku je nešťastný a chudý pes zimu vonku znáša ťažko.

Ziggy

Ziggy je milučký cca 7 ročný psík malého vzrastu, váži 7kg. Spočiatku je k ľuďom nedôverčivý a opatrný. Zrejme si v živote prežil veľa zlého, nakoľko sa bojí dotyku, pred rukou sa uhýba. Hľadáme mu nový skutočný domov. Trpezlivých ľudí, ktorí mu ukážu krásu života. Domov u ľudí, ktorí ho naučia znova veriť človeku. Ideálny aj k starším ľuďom, ktorým bude robiť spoločníka a verného priateľa.

Dona

Je pozitívne naladená, závislá na svojom človeku, ktorého plne rešpektuje a miluje. Čo sa týka jej minulosti, tak vieme, že žila na reťazi u rómov, odvtedy ich neznáša a ani mužov, ktorí sú opití, či fajčia. S inými psami vychádza, ale v novom domove by mala byť jedináčik, keďže je dosť žiarlivá a majetnícka. Po všetkom, čo prežila jej hľadáme domov s prístupom dovnútra, kde bude v úzkom kontakte so svojím človekom. Dona vie chodiť na vôdzke, perfektne aj navoľno, vie sadnúť, ľahnúť a keďže je učenlivá učí sa rýchlo ďalšie. Je vhodná len do aktívnej rodiny, kde majú skúsenosti s týmto plemenom, kde majú dostatok trpezlivosti a dajú jej čas, kým si zvykne a vychovajú z nej dokonalú spoločníčku.

Story

Tento krásavec mal v živote smolu, majiteľ si ho kúpil a spokojne žili v byte. Majiteľ však kvôli práci musel odísť a Story zostal sám, starala sa o neho len starká, ktorá ho nezvládala. Je to mladý, aktívny pes, ktorý potrebuje pevnú a zároveň milujúcu ruku. Vie si sadnúť, dať labky, ľahnúť, prosiť a je vášnivý aportér. Perfektne si rozumie so sučkami, ale psov v láske nemá. Story je zvyknutý na teplejšie prostredie, preto sa mu hľadá domov s prístupom dnu.

Macko

Macko svoj domov mal, bohužiaľ tam ich už omrzel. V novom domove mali mačku s ktorou si nerozumeli a tak sa ho rýchlo zbavili. Macko je mladučký psík narodený cca 10/2015, stredného vzrastu, váži 16,5kg. Je to mladý puberťák, ktorý ešte potrebuje výchovu, ale je to veľmi vnímavý a učenlivý psík. S inými psíkmi vychádza, medzi ostatných veľmi rýchlo zapadol. Ideálny k aktívnejším ľuďom, ktorí budú mať čas, venovať sa mu. Macko žil doposiaľ vnútri a preto mu aj hľadáme domov s prístupom dnu.

Mela

Mela je veľmi jemná, kontaktná a citlivá bytosť, ktorá stále túži byť s človekom. Má už síce svoj vek, ale čo sa týka jej kondície, tak sa vyrovná aj mladším členom, za loptičkou behá ako strela. V živote toho prežila už dosť, nie všetky udalosti boli pozitívne, ale určite si nezaslúži dožiť svoj život v útulku. Veľa z vás si povie, že ju nechce, lebo sa s ňou bude musieť skoro rozlúčiť. Pre vás možno krátka doba, ale pre ňu celý zvyšok jej života.

V prípade záujmu o adopciu alebo dočasnú starostlivosť volajte na telefónne čísla: 0903 555 445, 0903 404 236. Po­nuku všetkých psíkov určených na adopciu nájdete na FB stránke utulokZilina.sk.

Viete si predstaviť zobrať si psíka z útulku?

Zdroj: Dnes24.sk