Správy

Na urológii v žilinskej nemocnici pomáhajú aj vďaka ČIK centru: Ako to funguje?

Na oddelení urológie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline pomáhajú pacientom s rôznymi poruchami vyprázdňovania močového mechúra aj prostredníctvom čistej intermitentnej katetrizácie (ČIK) v ČIK centre.

Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej ide zväčša o pacientov s diagnózou skleróza multiplex, svalovou dystrofiou, pacientov po akútnej mozgovo-cievnej príhode či po úrazoch.

,,Žilinská urológia je jedným z významných urologických centier a vďaka prístrojovému a personálnemu vybaveniu patríme medzi špičku na Slovensku. Liečime pacientov aj v komplikovanejších a špecifických prípadoch. Ide o rôzne problémy, ktoré sa snažíme riešiť individuálne a liečbu prispôsobiť pacientovi na mieru. Aj preto u nás vzniklo napríklad ČIK centrum," vysvetlil primár oddelenia urológie FNsP v Žiline Roman Mráz.

ČIK centrum je v žilinskej nemocnici k dispozícii pre dospelých, ale v spolupráci s oddelením pediatrie tiež pre detských pacientov s problémami vyprázdňovania močového mechúra. Podľa vedúcej sestry oddelenia urológie FNsP Žilina Edity Solárikovej problém u pacientov spočíva v tom, že sa síce dokážu spontánne vymočiť, no napriek tomu ostane v močovom mechúre tzv. reziduum – zvyškový moč, ktorý je podkladom pre chronický infekt, tvorbu močových alebo obličkových kameňov a môže viesť až k akútnemu zlyhaniu obličiek.

,,Doteraz sme takúto situáciu riešili zavedením trvalého močového katétra, čo pre pacienta často znamená mnoho obmedzení, najmä v spoločnosti a na verejnosti. Dnes už je však možnosť využívať i samocievkovanie, ktoré zo začiatku môže naháňať trochu strach, no v ČIK centre sa snažíme pacientov čo najviac edukovať a ukázať im, že je to len o cviku. Po dvoch, troch razoch sa prvotné obavy skutočne vytrácajú a pacienti si to nevedia vynachváliť," priblížila vedúca sestra žilinskej urológie.

Hovorkyňa žilinskej fakultnej nemocnice vysvetlila, že v prípade záujmu je dôležité absolvovať prvotnú diagnostiku s lekárom v urologickej ambulancii, na základe ktorej je indikovaná liečba podľa potrieb a ochorenia pacienta. V prípade samocievkovania poskytuje oddelenie urológie kompletný servis, edukáciu, nácvik i ďalšiu starostlivosť. ,,Pacient si v tomto prípade denne sám zavádza jednorazový katéter cez močovú rúru do močového mechúra. Na začiatku si vyberie pomôcky, ktoré mu vyhovujú, a tie mu každý mesiac domov doručí kuriér. Služba i vybavenie sú plne hradené zdravotnou poisťovňou, takže nie je potrebné nič doplácať," zdôraznila Soláriková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM